За някои хора е трудно да си плащат сметките за електричество. В Германия обаче има моменти, в които е обратното - електропроизводителите трябва да плащат на абонатите си да ползват техния ток.
Това и се очаква да се случи в края на тази седмица, като производството от вятърните централи в европейската държава ще достигне рекорд в неделя. По този начин предлагането ще изпревари търсенето и ще накара цените на тока да слязат под нулата, показват данни на Bloomberg.
Според прогнозата в неделя за първи път тази година стойността на електроенергията ще бъде негативна за цял един ден, не само за няколко часа. Предишният път, когато предлагането надвиши търсенето, беше през почивните дни непосредствено преди Коледа през миналата година.
Източник: Bloomberg
Операторите в Германия са затруднени в балансирането между потреблението на абонатите и произвеждания ток заради нарасналото производство на вятърните централи.
Отрицателните цени означават сигнал за компаниите, които или трябва да прекъснат работата на турбините, или да платят на потребителите да го използват.
Прогнозата е, че сутринта в неделя производството ще надхвърли 39 190 мегавата, което се равнява на това, генерирано от около 40 ядрени реактора. Този обем е достатъчен, за да задоволи повече от половината търсене в Германия.
Делът на вятърните турбини достига една трета от всички инсталираните мощности в най-голямата европейска икономика към края на юни. А до края на годината те ще се увеличат с още 9%, твърдят от асоциацията на компаниите в индустрията BWE.
В днешно време вятърните централи осигуряват около 10 на сто от електричеството в Европа и се очаква техният дял да продължи да расте, след като технологията поевтинява. В същото време стойността на тока от вятърни турбини, която преди беше една от най-високите, ще намалее със 71 на сто през следващите две десетилетия.
veseln
на 02.11.2017 в 08:30:45 #7Картинката, около която се леят сичките славословия, е моментно фото на енергийната система. "Неделя сутрин" (цитат) - цялата промишленост, която не е на непрекъснат цикъл, не работи. Швабите като всички наемни работници в неделя сутри се излежават, та и домакинствата не консумират елекричество. Дали ще е така 24часа по-късно, през работния ден? Я си представете най-голямата реална икономика в Европа да разчита на джамове и въртележки! Цялата статия са тъпни и манипулации. Единственото вярно е, че на системните диспечери им се изправят косите да балансират системата щото ветрецът и слънцето не се отличават с голямо постоянство. И едно предложение за в България - хайде поддръжниците и собствениците на солари и перки да изкарат зимата единствено с енергията произведена от посочените източници. Тъкмо напролет, след като изпукат в студа, ще има значително по-малко кожодери да ни грабят и мамят, и тъпанари да им пригласят!
ewto
на 01.11.2017 в 14:05:29 #6До коментар 5. Говориш глупости. Германия има още АЕЦ и засега е планирано затварянето им чак през 2022 г.
vladimir-rusev
на 28.10.2017 в 09:32:46 #5Подвеждащо заглавие. Разбира се, че потребителите няма да им се плаща нищо. Просто предлагането е превишило търсенето. Тока в Германия си остава един от най скъпите в ЕС. А че някои мощности може би трябва да се спрат временно е друга тема.
addrak-addrak
на 27.10.2017 в 23:59:42 #4До коментар 4 Германия не ползва АЕЦ от 15 години а само алтернативни източници. В България и още 10 АЕЦ-а да има нашите Управляващи пак ще продават ел.енергията По-евтино на Македония и по -скъпо на народа си защото нямат наяждане така че не е проблема във вятъра
filip-mihailov
на 27.10.2017 в 08:20:36 #3Ама тия много лижат ас плащам секи месец 180 евро
dobrin-ivanov
на 27.10.2017 в 07:10:46 #2Бат Бойко да взима пример от неговата приятелка!
stoycho-stoychev
на 26.10.2017 в 21:28:28 #1Да пратят малко натука, но ние сме тъпи и това да си разделим йайа