„Цацаров: Силно надценяват ролята ми", четем на първа страница на в. „24 часа"
Не подценявайте Борисов, съветва главният прокурор

“Въпреки че ме ласкае, доста се надценява моята персонална роля, както и ролята на институцията. Прокуратурата не е участник в политическата игра.” Това каза в петък в Девня Сотир Цацаров в първото си изявление след оставката на Христо Иванов.

Интригата как главният прокурор диктува на премиера е доста елементарна. Не подценявайте Борисов, заяви Цацаров.

За да остане във властта, Реформаторският блок ще иска от ГЕРБ актуализация на коалиционното споразумение. В него трябвало да има гаранции, че съдебната реформа ще продължи.

Прочети още от в. „24 часа"

"Проекти за 800 млн. лв. трябва да се завършат ударно за 20 дни” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Около 100 проекта трябва да се довършват инфарктно до края на годината по оперативна програма "Регионално развитие". В противен случай ще се загубят 800 млн. лв. Това стана ясно вчера от думите на зам.-министъра на регионалното развитие Деница Николова. В риск са проекти, свързани с градската среда и туристическата инфраструктура. Един от тях е Северната скоростна тангента, която все още се строи и няма изгледи да е близо до завършване. Ако обаче проектът не е готов до 31 декември, част от разходите по строежа ще трябва да се поемат от бюджета.

Николова уточни, че по всеки от проектите, които трябва да бъдат приключени до 31 декември, има свършена някаква работа. "Разчитаме изключително много на мобилизацията на изпълнителите, защото остават десетина дни, в които може да се изпълняват и разплащат дейности", заяви тя. Според зам.-министъра 34 проекта са високорискови и се проследяват всеки ден. Конкретно обаче бе назован само един от тях - за така наречената Северна скоростна тангента в столицата. Ако той не бъде завършен до края на годината, Европейската комисия може да не признае направените разходи и те да останат за сметка на бюджета.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Енергийната борса тръгна с двойно по-висока цена от международните пазари", пише в. “Сега”
Цена от 74.56 лв. за мегаватчас, осигурена от "Марица-изток 2", бе постигната на вчерашното тестване на енергийната борса у нас. Тя обаче е почти два пъти по-висока от средната цена за ток, достигната на борсите, на които се търгува с платформите на Nordpool Spot - малко над 39 лева. Това е норвежката платформа, която се използва за изграждането на българската борса.

От Българската независима енергийна борса се застраховаха, че от постигнатите на демонстрацията обеми и цени не може да се вадят заключения как ще се развива търговията на пазара. Сесията беше тестова и на практика с ограничен брой участници. В момента има подадени 17 заявления за участие на пазара, което обяснява високата цена на тока.

Прочети още от в. “Сега”

“Наемите в големите градове се вдигат” четем във в. “Монитор”
Наемите в големите градове на страната се повишават, с изключение на Бургас. Това стана ясно от имотна конференция, проведена днес в София.

Според брокери причината е в недостатъчното предлагане на качествени жилища за наемане. Нина Арнаудова, регионален директор посредническа агенция смята, че търсенето надвишава предлагането 2 пъти. „В големите градове наемите са са между 2,5 до 5 евро на кв. м на месец, а на по-луксозните жилища - може да са 2, дори и 3 пъти по-високи. Основният интерес е към по-малки жилища с до 2 спални, в по-централните зони на градовете, с удобен транспорт”, обясни тя. По думите й наематели обикновено са работещи двойки, млади семейства или самостоятелно живеещи с добри доходи. Предпочитат се основно жилища с добро обзавеждане. На необзаведените се пада под една десета от пазара.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Източват Здравната каса с операции на носа" четем на първа страница на в. “Труд”
Невероятен ръст на пневмонии и премахване на сливици имаше преди години

Само за пет години болниците са отчели към здравната каса 10 пъти повече пациенти, които са били оперирани заради т. нар. неоплазми или образувания на носа и околоносните кухини. А двойно повече са приетите българи над 18 г. заради декомпенсиран захарен диабет.

Това са част от изводите от анализ на клиничните пътеки за периода 2009-2014 г., съобщи в интервю за „Труд“ председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова.

Прочети още от в. “Труд”

“Още 23 млн. евро за София тех парк”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Двама президенти и двама премиери откриха първата научно-технологична зона на Балканите

София тех парк бе официално открит в присъствието на премиера Бойко Борисов, президента Росен Плевнелиев и високопоставени чуждестранни гости. 82 млн. лв. струва до момента изграждането на първия у нас научно-технологичен парк. Първата копка бе направена преди три години.

София тех парк ще получи нови 23 млн. евро. Парите ще дойдат като безвъзмездно финансиране от новата оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". Това съобщи лично еврокомисарят за регионалната политика Корина Крецу, която бе една от вип гостите, дошли за официалното откриване на парка. Три години след първата копка единственият по рода си научно-технологичен парк не само у нас, но и на Балканите, започва работа. На площ от 300 дка - бивш военен терен, край паркови площи, алеи, спортни площадки и паркинги, сега се издигат няколко сгради. Те ще подслонят стартиращи иновативни компании, приложно-изследователски лаборатории, дискусионни и лекционни форуми и зали за демонстрации на нови технологии. Прочети още от в. “Стандарт”

“Евростат: Домакинствата в България с най-лошо материално положение в ЕС за 2014” пише в. „Труд"
През 2014 година фактическото индивидуално потребление на глава от населението в стандарти на покупателната способност в ЕС е било най-ниско в България – 51% и най-високо в Люксембург - 141%, сочат данните на Евростат. Европейската служба отбелязва, че фактическото индивидуално потребление е мярка за материалното благосъстояние на домакинствата.

В същото време, брутният вътрешен продукт на глава от населението е варирал от 47% в България до 266% в Люксембург.

Прочети още от в. „Труд"

“БГ мами с черни списъци на бавачки“, четем във в. “Монитор”
Загрижени родители създадоха в сайта „БГ-мама” черен списък на детегледачките. Майките, поверили рожбите си в ръцете на нескопосани бавачки, споделят ужасяващи истории за „игрите” и методите на възпитание, които използвали наетите от тях лица.

"Черният списък" е нова тема в „БГ-мама”. Засега трима родители са изразили неприятните си впечатления от детегледачките, с които са се сблъсквали. Из форума обаче могат да се открият още много оплаквания на разочаровани от грижите за децата им майки. За момента списъкът е само за бавачки от град София, но най-вероятно ще се разрасне.

Създателката на темата пък прави и анкета дали именникът трябва да в топ 3 от раздела "Детегледачки". Вотът на останалите потребители на форума показва, че интерес към темата има. 82% от хората са на мнение, че списъкът трябва да заема челна позиция в раздела.

Сред случаите има фрапиращи истории за бавачки, които се напиват по време на работа и тормозят малчуганите

Прочети още от статията на в. “Монитор”

”Фирма до Гриша Ганчев уличена в измами за 3 млн.", пише в. “Стандарт”

Прокурори от звеното за борба с данъчни престъпления в спецпрокуратурата, антимафиоти и данъчни претърсиха адреси на на фирма в София, Варна и Ловеч. Става въпрос за "Нафтекс петрол", дъщерна на "Петрол" АД, контролирана от бизнесмена Гриша Ганчев, съобщиха разследващи. Акцията е за разкриване на данъчна измама с ДДС за 3 млн. лв. Според източници от Варна в четвъртък е посетен фирменият адрес на ул. "Ген. Колев" в морската столица. Дружеството се проверява от експертите към специализираното звено за данъчни престъпления, което бори крупни измами в сферата на бизнеса у нас. Магистратите са установили, че то е намалявало данъчните си задължения, като е ползвало фактури на фирма от типа "липсващ търговец" и е отчитало неосъществени доставки на стоки. По този начин дружеството е приспадало неследващ се данъчен кредит в размер на 3 милиона лева, което се явява и щета за държавния бюджет. Данните са разкрити след извършена насрещна проверка по ДДС. Извършва са анализ на събраните доказателства и ако са достатъчни, ще има повдигане на обвинения, увериха прокурорите.Копирано от standartnews.com

Прочети още от в. “Стандарт”

„Защо Путин смекчава тона към Запада", пише в. „24 часа"
Руската икономика се свива - бюджетът за догодина е намален с 8%

ПОЛИТИЧЕСКАТА система на Русия често е наричана “властова вертикала”, при която властта е съсредоточена в човека на върха. Затова годишното президентско обръщение на Владимир Путин е особено важно. Обръщението “не е разговор с народа”, пише Андрей Колесников от изследователския московски център “Карнеги”, а набор от закодирани идеологически насоки за руския елит. Тазгодишната реч на 3 декември беше удивително смекчена, което говори за отказ от конфронтационния курс, следван от Путин след връщането му на президентския пост в Русия през 2012 г.

Прочети още от статията на в. „24 часа"