"В България има само четири града" е заглавиe от в. "24 часа"

В България остават 4 града, които се виждат перспективни на населението, показват данните на банките за ръста на ипотечното кредитиране.

Макар да има ръст, този тип кредити са съсредоточени за имоти в 4 града - София, Пловдив, Варна и Бургас. Тоест само тези места се виждат на населението перспективни за живеене и там са склонни да купуват имоти.

Последните данни на Агенцията по вписванията показват, че измежду тези градове ръст на сделките в сравнение с една година по-рано се отчита само в София и във Варна. В Пловдив и Бургас има съвсем лек спад.

Ако тенденцията се запази вероятно след 10 години в тях ще се съсредоточи активното население и в тях ще се концентрира животът в България.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Все повече хора не могат да си плащат кредитите" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Средният размер на необслужваните задължения, дадени на колектори, вече е над 1160 лв.

Все повече българи не успяват да върнат кредитите си към банките навреме и попадат в списъците на колекторските фирми, които им събират дълговете. Допреди година некоректните платци с кредити са били 48% от хората, дадени на колектори, сега техният дял вече е 54%. Това показва анализ на Асоциацията на колекторските агенции в България за първата половина на тази година.

Намаляването на лихвите по кредитите доведе до бум на търсенето на заеми, показват и данните на БНБ. През септември тази година например ипотечните заеми за първи път надхвърлиха 10 милиарда лева и достигнаха рекордната сума от 10.2 милиарда лева.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Цената за ремонт на всичките ни Су-25 изведнъж скочи на 311 млн. лв.", четем в "Капитал"

Беларуският завод 558 "склонил" да ремонтира и за 173 млн., ако щурмовиците се поправят "в цялост"

Цената за възстановяване на летателната годност на 14-те бойни самолета Су-25 е скочила три пъти над максималната сума, първоначално предвидена за целта от българското министерство на отбраната. 

Това става ясно от решение на военния министър Красимир Каракачанов, с което той определя за изпълнител единствения участник, подал документи - беларуската компания "558 Авиационен ремонтен завод", Барановичи. Прогнозната стойност на поръчката беше 49.2 млн. лв. с ДДС с опция за увеличаване на сумата до 99 млн. лв. "при необходимост" с решение на Министерски съвет.

Прочети още от " Капитал"

"До 5 години затвор за ругатни вкъщи" извежда на първа страница в. "Монитор"

Криминализират системния психически тормоз и преследването на половинката

До 5 години зад решетките грози всеки, системно тормози и преследва половинката си. Това става възможност с промени в Наказателния кодекс, които предлагат от ГЕРБ.

Така за пръв път се криминализира психическия тормоз и психическото насилие, както и системното преследване. Кирилов обясни, че било юридическо предизивикателство да опишат така съсаа на това престъпление, за да има адекватна защита, тъй като формите на тормоз са много - от физически през нагрубяване до поставяне във финансова зависимост.

Мерките важат и за бивши съпрузи или партньори, с които се живее на семейни начала.

Тормозът извън семейството и преследването на бившите половинки пък ще се наказва със затвор до 1 година или пробация. Когато то става в условията на домашно насилие, то наказанието е по - тежко - 5 години.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Светът не е готов за нова криза", четем във в. "Стандарт"

Според статистиката на БНБ, депозитите на домакинствата са близо 50 млрд. лева, но нарастват за година само със 7,3%, докато кредитите към домакинствата са стигнали 21,5 милиарда лева, но пък са нараснали с 9,7% за година. Елементарна математика - 50 минус 21,5 прави 28,5, т.е. домакинствата имат в банките 28,5 милиарда лева повече, отколкото са взели назаем. Банките дължат на домакинствата 28,5 милиарда лева. Миналата година по това време депозитите на домакинствата са били 46,5 милиарда лева, т.е. нарастването им за една година е с около 3,5 милиарда лева. Кредитите за домакинствата са били 19,5 милиарда лева, сега са 21, 5 милиарда, т.е. са нараснали с 2 милиарда лева. За една година абсолютните цифри на депозити на домакинства в банките са се увеличили с 3,5 милиарда лева, а кредитите на банките за домакинствата са се увеличили с 2,5 милиарда лева. Повод ли е това за притеснение? Да, ръстът на депозитите е 9,7%, а на кредитите - 7,3%, но сумите са

3,5 милиарда лева нарастване на депозитите, 2 милиарда лева нарастване на кредитите. Аз лично не бих умрял от притеснение.

Едно нещо обаче е сигурно. Световната икономика има сериозно структурно предизвикателство по две причини.

Прочети още от в. "Стандарт"

"В продължение на 10 години Юлен не са плащали екотакса за концесията в Пирин", пише "Капитал"

Заради бездействието на държавата повече от половината задължения са погасени по давност

В продължение на десет години - от 2005 до 2015 г. държавата си е затваряла очите, че концесионерът на ски-зоната над Банско - "Юлен", не плаща дължими такси по Закона за защитените територии. Това става ясно от решение на Окръжния съд в Благоевград от понеделник, в който фирмата е осъдена да плати само част от дължимите такси, тъй като останалите са били погасени по давност заради бездействието на държавата. 

През април 2015 г. тогавашният министър на околната среда Ивелина Василева завежда иск срещу концесионера на ски-зоната над Банско "Юлен", с който претендира за неизплатено концесионно възнаграждение от 2005 до 2013 г. в размер на 88.7 хил. лв., което заедно с неустойките, ДДС и лихвите е общо 178 хил. лв.

Прочети още от " Капитал"

"Реформата за такса смет се отлага за 2022 година", пише в. "Сега"

Плащането на такса смет според количеството изхвърлен боклук от всяко домакинство се отлага за 2022 г. Дотогава масово общините ще продължат да определят сумата според данъчната оценка на жилищата, което означава, че колкото по-скъп е имотът, толкова по-висок ще е налогът. Това гласуваха депутатите от бюджетната парламентарна комисия, които вчера приеха на второ четене пакета данъчни промени за догодина.

Кметовете ще изчакат преброяването на населението през 2021 г. С него трябва да стане ясно колко обитатели има всеки един имот, което е важно за общинските съвети при избора на варианта за облагане. Общините могат да избират три метода за измерване на количеството изхвърлен боклук - чрез торби, които домакинствата ще закупуват, според вместимостта на контейнерите пред жилищните блокове или според това колко души живеят в даден имот.

По действащия сега закон всеки собственик трябва до 31 март 2019 г. да декларира пред общината колко души обитават жилището. Без никакви дебати народните представители от бюджетната комисия отмениха вчера този текст и гласуваха новата методика за изчисляване на такса смет вместо от 2020 г. да влезе през 2022 г.

Прочети още от в. "Сега"

"БСП внесли в НС алтернативата си в данъчната политика за намаляване на неравенствата", пише в. "Стандарт"

"Както вече стана традиция, ПГ на БСП внася алтернативен бюджет за 2019 година. Днес започваме с алтернативата в данъчната политика", заяви тя. "Един от най-големите проблеми в България е неравенството и огромната "ножица" в доходите на различни групи от граждани", обърна внимание лидерът на левицата. Според Корнелия Нинова, ако се запази сегашният модел на данъчно облагане, каквото предлага правителството, проблемът не само няма да бъде решен, а и ще се задълбочава.

Тя обясни, че в алтернативата си в данъчната политика БСП стъпва на европейски изследвания и на "джини" индекса за неравенствата. "В Европа той показва средно 25%, в България е 40%. България е държавата в Европа с най-голяма поляризация в доходите", заяви Корнелия Нинова и уточни, че от левицата са изискали статистика и от Министерството на финансите. "Не правим случайни прогнози, не стъпваме на наши предположения, а на официалната статистика", каза още тя.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Биткойнът става на 10 години" пише в. "24 часа"

1 октомври 2008 година е денят, в който на бял свят се появява биткойнът. Вече 10 години първата в света криптовалута е в челните редици на сложна финансова система, внимателно следена от пазарите и инвеститорите.

От първата си поява в разгара на световната финансова криза биткойнът носи политически цели. Представен е в основополагащ документ, написан от неизвестен човек с псевдоним Сатоши Накамото. Обявената цел на дигиталната валута, която в момента струва 6400 долара, а стартира на практика при цена нула долара, е да се ползва от "потребител до потребител", което да позволи онлайн разплащанията да се правят директно без да се минава през финансови институции.

Вече десетилетие разплащанията продължават да се правят чрез децентрализирана регистър-система, известна като блокчейн.

Прочети още от в. "24 часа"