"Забраняват острите завои по шосетата" е заглавиe от в. "24 часа"

Скоростта на движение ще зависи от вида на терена, на магистрали може да се ограничи и до 100 км в час

При строежа на нови шосета да не се допуска те да имат завои от 90 градуса. Това предвижда наредба за проектирането на пътища, изготвена от министерството на регионалното развитие. Изключение може да се допусне, само ако теренът не позволява направата на път без остри завои.

Когато се проектират пътищата, ще се прави анализ на интензивността на трафика, който се очаква през следващите 30 години.

Според наредбата ще има по-голяма свобода при определянето на проектна скорост. Това е максималната безопасна за автомобил при мокра и чиста настилка в най-трудните участъци. Ако например магистрала минава през равнина, скоростта е 140 км/ч, при планински участъци - 130 км, през хълмисти - 120 км/ч, а през тежък терен - 100 км.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Служебните бележки за доходите отпадат през 2020 г." е водещo заглавиe на в. "Сега"

Хората, които сами се осигуряват, задължително ще подават данъчните си декларации по електронен път

От 2020 г. работодателите няма да раздават на работниците си служебни бележки за изплатените доходи и удържаните данъци и осигуровки. Данъкоплатците ще подават в НАП само годишна данъчна декларация и няма са се налага да прилагат към нея въпросните бележки. Фирмите обаче ще трябва да изпращат в НАП до 28 февруари всяка година цялата информация за доходите и удръжките на персонала. А приходната агенция автоматично ще прехвърля получените данни в данъчните досиета на гражданите и в годишните им подоходни декларации. Новият подход, който залага на премахване на хартиените документи, значително ще опрости попълването и подаването на данъчните декларации по електронен път. Това предлага финансовото министерство с промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, публикувани на сайта на ведомството. Все пак, ако човек държи да получи познатата хартиена служебна бележка, този, който му е плащал пари и му е удържал данъци и осигуровки, ще е длъжен да му я издаде, посочват от МФ.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Пътната агенция назначава още 921 служители и купува 53 нови коли", четем в "Капитал"

С цели 921 бройки ще бъде увеличена щатната численост на Агенция "Пътна инфраструктура". Това се разбира от проект за промени в устройствения правилник на ведомството, публикуван от министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков точно в деня, в който обяви, че си подава оставката - 31 август. Назначаването на толкова много служители обаче не е свързано с качеството на пътищата и скандала с шосето край Своге, за което основна отговорност носи пътната агенция. Причината е предстоящото догодина въвеждане на електронната система за събиране на таксите за ползване на пътната мрежа на база изминато разстояние за превозни средства с маса над 3.5 т (ТОЛ) и на база време (електронни винетки) за леки автомобили. Плановете са тол-системата да заработи на 16 август 2019 г., а още от Нова година да се пуснат електронните винетки.

Прочети още от " Капитал"

"Всеки нов шофьор 6 месеца с придружител" извежда на първа страница в. "Монитор"

Златният талон отива в историята

Bcеки нов шофьор без значение от възрастта ще кара шест месеца кола задължително с придружител с опит. Това са част от промени, които в момента се обсъждат в работната група от Министерството на транспорта и Министерството на вътрешните работи и Министерството на регионалното развитие, която разделя на три части сега действащия обемист Закон за движение по пътищата.

Едва след като минат изпитателния период с придружител, младите водачи ще получават книжка, а през следващите няколко години поведението им на пътя ще бъде следено изкъсо, предвижда новият закон за водачите. Годишно 120 000 изпита за шофьорски книжки се провеждат от изпитващите на бившата ДАИ. Първоначалното издаване на книжки на нови шофьори е между 60-65 000 годишно показва статистиката на Пътна полиция.

Идеята датира от преди 5 години, но тогава предвиждаше само младите шофьори да карат с опитен човек до себе си. Сега промените са вкарани в Закон за водачите на МПС и ще важат за всички нови шофьори без значение дали на 18 или 65 години са си взели книжката.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Цените в България се увеличили с 84% между 2000 и 2017 година", четем във в. "Стандарт"

Цените в България се увеличиха с 84,6% в периода между 2000-ната и 2017-а година, докато средното им повишение в рамките на целия ЕС беше от 36 на сто, показват резултати от проучване на Евростат, оповестени в понеделник. По този показател нашата страна е изпреварена единствено от Румъния (с ценови скок от цели 257%), Унгария (с 98%) и Латвия (повишение с 86,7%).

Най-солиден ценови ръст през отчетния период от 92,1% в рамките на ЕС бележат цените на алкохолните напитки и на тютюневите изделия, като само в рамките на България техните цени скочиха между 2000-ната и 2017-а година с цели 408,8%, отчита европейската статистика.

Относително голямо повишение за посочения период в България отчитат и цените за хотелиерски и ресторантьорски услуги (повишение с 122,8%), както и за комунални услуги, включващи цените за вода, електричество, природна газ и за жилищни наеми (повишение с 130,6%).

Прочети още от в. "Стандарт"

"Прокуратурата: Ветко и Маринела Арабаджиеви се укриват", пише в. "Капитал"

Ветко и Маринела Арабаджиеви вече не са на почивка във Франция, те се укриват от момента, в който са започнали действията срещу тях. Това стана ясно от обясненията на зам.-главния прокурор Иван Гешев в понеделник. Първоначално разследването срещу тях е за укрити данъци и пране на пари от началото на тази година, но намерените доказателства може да разширят разследването за много голям период назад, поне десет години. 

Малкият им син Вълчо, единственият от четирите им деца, който до момента е получил обвинение, при това за пране на пари, само преди 20 дни е изтеглил със сакове 10 милиона в кеш и ги е внесъл в личната си касета в банка. Това прави неубедителна тезата на защитата, възприета от съда, че той не е знаел произхода на тези пари.

Прочети още от в " Капитал"

"Правителството отказва да отстъпи и педя от царските имоти", пише в. "Сега"

Позицията му пред съда в Страсбург ще гласи, че жалбите на Сакскобургготски са недопустими и неоснователни

С риск да бъде осъдено на солидно обезщетение правителството няма да предложи споразумение на наследниците на цар Фердинанд. Точно обратното - ще възрази в Европейския съд по правата на човека в Страсбург срещу жалбите на бившия премиер Симеон Сакскобургготски, сестра му Мария Луиза Хробок и техните братовчеди.

На 20 март съдът разгледа 3 техни жалби. Една от тях - за двореца "Кричим", е отхвърлена като недопустима. Другите две - за наложения от парламента преди 9 г. мораториум и за делата за имотите "Саръгьол" и "Ситняково", са обединени и се чака становището на правителството.

Прочети още от в. "Сега"

"Двуцифрен ръст на сделките с имоти по морето" пише в. "Монитор"

Руснаците и украинците вземат само най-евтиното

Pъстът в броят на сделките в много от черноморските общини от началото на годината е двуцифрен, съобщи за "Монитор" Добромир Ганев, управител на една от големите посреднически агенции във Варна. Според него това е за първи път от няколко години.

По думите му през лятото традиционно много хора, идващи на почивка на морето оглеждат имоти за купуване. "Това се отнася и за българите и за чужденците", поясни той. "Нарастването на броя на сделките се дължи на същия фактор, както в Банско - ниските цени. При падането им интересът на хората се увеличи. Има проекти по Черноморието, където те са много изгодни", добави Ганев и поясни, че става дума най-вече за жилища далеч от първа линия.

"Най-много се търсят и се сключват сделки за най-евтините имоти. Руснаци, украинци и граждани от други бивши съветски републики купуват най-често малки ваканционни апартаменти на цена от 20 000 до 25 000 евро, намиращи се във второстепенни и третостепенни проекти по морските ни курортите.

Прочети още от в. "Монитор"

"След 4 часа преговори: Всички остават в коалицията, нови министри - след седмица", пише в. "Стандарт"

С предстоящия есенен сезон ще създадем по-добра координация, комуникация и взаимно уважение сред всички в коалицията. Това обяви заместник-председателят на ГЕРБ и председател на парламентарната група на партията Цветан Цветанов по време на брифинг след продължило 4 часа заседание на коалиционния съвет на ГЕРБ и "Обединени патриоти".

"Който и да е от колегите от парламентарното мнозинство се обърне с някакви обиди, не смятам, че медиите са тези, чрез които трябва да водим този диалог. Днес имаше разум, имаше извод, че действително тази комуникация, която през последните няколко месеца се води чрез медиите не е най-доброто и не дава тази увереност", заяви още Цветанов. Според него стабилността днес е най-важното, за да има успех едно управление. "Ние нямаме различни тълкувания относно изпълнението на 4-годишната си управленска програма", каза още председателят на ПГ на ГЕРБ.

Прочети още от в. "Стандарт"