Притокът на инвестиции в борсово търгувани фондове (ETF) за злато, особено от западни инвеститори, ще се увеличи през следващите месеци, и така ще добави допълнителен положителен стимул към вече рекордно високите цени на благородния метал, пише "Ройтерс", като цитира анализатори.

Цените са нараснали с около 27% от началото на годината, достигайки над $2600 за тройунция. За това допринесоха по-хлабавата парична политика на централните банки и геополитическото напрежение, което традиционно насочва инвеститорите към златото.

Цената на златото: Кюлчетата, които струват $1 милион за първи път в историята

Цената на златото: Кюлчетата, които струват $1 милион за първи път в историята

През първата половина на годината нетните покупки на злато от централните банки възлизат на 483,3 тона

Цикълът на понижаване на лихвените проценти в САЩ, Европа и напоследък в Китай подхранва оптимистичните нагласи, като участниците на пазара се фокусират върху по-нататъшни печалби, включително нов рекорд от $3000.

Борсово търгуваните продукти (ETP) или борсово търгуваните фондове (ETF) позволяват на инвеститорите да получат експозиция към активи като злато, без да го получават физически. Всяко увеличение на притежанията е значимо за цените, тъй като ETP са подкрепени от съответната физическа стока.

Според Световния съвет по златото (WGC), глобалните ETF за злато са отчели притоци от 28,5 тона (или $2,1 милиарда) през август, като всички региони отчитат положителни потоци, а западните фондове допринасят най-много.

Търсенето на злато в света леко се сви, но покупките от централните банки продължават да растат

Търсенето на злато в света леко се сви, но покупките от централните банки продължават да растат

Каква е средната цена на благородния метал за второто тримесечие

Северна Америка добави притоци от 17,2 тона или $1,4 милиарда миналия месец. По-слабите икономически данни в САЩ, умерените коментари на Федералния резерв, спадът на долара и доходността, както и намаляването на алтернативните разходи подхраниха притоците, добави WGC.

Това идва след три поредни години на изтичане на средства от златните ETF поради високите глобални лихвени проценти. Последните четири месеца на притоци успяха само да намалят загубите от началото на годината до нетен отлив от 44 метрични тона.

Миналата седмица Федералният резерв започна очакваната серия от понижения на лихвените проценти, а Европейската централна банка намали лихвите през юни и отново по-рано този месец.

Големи банки като J.P. Morgan, Goldman Sachs, Citi и UBS потвърдиха оптимистичната си позиция за златото и прогнозираха, че цените ще се повишат, а притежанията на ETF ще нараснат.

"Понижаването на лихвите от Фед ще върне западния капитал обратно в златните ETF, компонент, който до голяма степен отсъстваше от рязкото покачване на златото, наблюдавано през последните две години", заявиха Goldman Sachs в бележка до инвеститорите.