"Започва ли нов бум в потреблението" е заглавиe от в. "24 часа"
Домакинствата все по-смело пазаруват стоки за дълготрайна употреба и нови жилища
Крайното потребление на домакинствата расте с 6,5% на годишна база през първото тримесечие. Този темп на нарастване на потреблението е вторият най-висок от началото на кризата насам* и в комбинация с други показатели навежда на мисълта, че има сериозно раздвижване при потреблението. Но дали наистина сме на прага на нов бум в потреблението на домакинствата?
"Спецзащитата на лекарите се оказа елементарна PR акция" е водещo заглавиe на в. "Сега"
В спешните центрове ще бъдат раздадени телефоните на дежурните прокурори, а медиците ще бъдат съветвани как да запазят веществените доказателства
Шумно рекламираните от прокуратурата мерки за защита на лекарите едва ли ще доведат до превантивен ефект върху агресивните пациенти и до по-тежки наказания за биячите на медици. Ден след като главният прокурор Сотир Цацаров се срещна със здравния министър Николай Петров и лансира идеята специални дежурни прокурори да са на разположение при нападения на лекари, за да се ускори разследването и наказването на извършителите, стана ясно, че на практика почти нищо няма да се промени.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Чуждите инвестиции са едва 120 млн. евро към май", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Преките чуждестранни инвестиции в България за първите пет месеца от годината са с 406 млн. евро под вложенията от същия период на 2016 г. Това показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ). За май числото е минус от 6.2 млн. евро, като основната причина за спада е намаление от 11 млн. евро по линия на дяловия капитал. Така към май общата сума на чуждестранните вложения е едва 119.8 млн. евро.
Числото не е стряскащо, защото традиционно се актуализира нагоре, най-често с данни за реинвестирана печалба. Освен това в страната имаше политическа нестабилност заради изборите, което може да е отложило решения за инвестиции.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Всеки втори апартамент се купува със спестени пари" пише в. "Монитор"
Всеки втори апартамент се купува със спестени пари. Това показват данни на строителни предприемачи. Но ипотечните кредити са изключително изгодни и дори потребители, които има лични средства избират да изтеглят заеми, коментира Димитър Савов, изпълнителен директор на компания в сектора. Според него хората предпочитат свободните средства да бъдат инвестирани на друго място, а не само в покупка на жилище. Данните на експертите показват още, чеоколо 60-70% от клиентите са на възраст между 30 и 50 години
Обикновено са семейства с деца, търсещи по-голямо жилище. Избират апартамент с поне 2аспални, а втората баня е задължително условие при избора им. Много от клиентите подобряват качеството на живот, като се местят в по-добро жилище, коментира Савов.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Професия по мярка, или диплома за никъде", четем във в. "Стандарт"
50 на сто от висшистите започват работа на длъжности, където се изисква средно образование. Сигурно приблизително толкова от абитуриентите, които завършват професионални гимназии, така и не успяват да си намерят работа. В някои от браншовете този процент стига дори до 80. С друг думи само 20 на сто от младите хора, получили дипломи, успяват в крайна сметка да се реализират. Например в растениевъдство или текстил, въпреки че това би трябвало да е една от специалностите, по които 19-годишните най-лесно могат да си намерят работа, ако имат диплома.
Просто защото дипломата вече не значи нищо. Десетки младежи завършват професионални училища, без да разбират нито един термин от специалността, за която най-накрая ще получат тапия.
"Небостъргачите в София да са позволени само на три места, предлага Столичната община", пише в. "Капитал"
Строежът на високи сгради в София може да бъде ограничен до три зони - край булевардите "Цариградско шосе" и "Царица Йоанна" и зад Централна гара, а за строителството във всички останали зони на града да бъде въведена максимална височина от 75 метра. Това са част от идеите за промяна в Закона за устройство и застрояване на Столичната община, с които главният архитект на София Здравко Здравков предлага да бъдат запушени "вратичките", които позволяват изникването на небостъргачи на случайни места в целия град.
"Поне 300 млн. лв. ще струва на общините да въведат новата методика за такса смет", пише в. "Сега"
Очаква се шоково поскъпване на налога в крайните квартали на София и в големите градове
Най-малко 300 млн. лв. ще струва на общините въвеждането от 1 януари 2019 г. на новата методика за определяне на такса смет чрез измерване на количеството изхвърлен от домакинствата боклук. Това прогнозира вчера пред БНР финансистът Любомир Дацов, който е и бивш общински съветник в София. Според него правителството през следващата година трябва да задели от държавния бюджет някакъв фонд, който да подпомогне финансово кметовете.
"БНБ: Банките да отпускат кредити предпазливо" пише в. "24 часа"
Рисковете - при бизнес заеми и при ипотечните
Банките да се придържат към консервативни кредитни стандарти, за да се избегне допълнителен риск при активизиране на кредитирането. Това препоръчват от БНБ в доклад.
Повечето банки трябва да адаптират бизнес модела си към икономическото възстановяване, да изберат приоритетни пазарни сегменти и да преформулират продуктовите и ценовите си стратегии, смятат експертите на Димитър Радев.