"Започва ново източване на КТБ чрез делата срещу цесиите" е водещo заглавиe на в. "Сега"

От решение на ВКС следва да се изплащат над 100 000 лв. адвокатски хонорар само за присъствие в съдебната зала

Фалиралата КТБ може да бъде допълнително източена с делата срещу цесиите между вложители, направени след рухването на банката - с изплащане на тлъсти адвокатски хонорари на "особени представители" на банката. Това алармираха пред "Сега" търговски съдии, които гледат процесите срещу тези сделки. След затварянето на банката много вложители, фирми и физически лица опитаха да спасят част от парите си, като си прехвърляха вземания и си погасяваха взаимно дългове. Така те избегнаха общия ред на удовлетворяване на кредиторите и ощетиха останалите, които не са действали по тази схема. Сега обаче синдиците оспорват част от тези сделки. Загубата от фалита на четвъртата по големина българска банка, чийто мажоритарен собственик беше Цветан Василев, се изчислява на около 4 млрд. евро.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Планът Юнкер насочва още 1 млрд. евро към малките и средни предприятия в България", четем в "Капитал"

Близо 1 млрд. евро нови инвестиции ще бъдат насочени към бизнес проекти на малки и средни предприятия (МСП) в България по линия на Плана Юнкер до 2020 година. Това каза Андреас Бейкос, ръководител на българското представителство на групата на ЕИБ, пред участниците в инвестиционна конференция, организирана от институцията в София. България е на трето място в Европа по дял на усвоените средства по програмата, съотнесено към брутния й вътрешен продукт, и е сочена като пример, че Планът Юнкер изпълнява целите си за улесняване на достъпа до финансиране на най-нуждаещите се. На конференцията стана ясно още, че ЕИБ се подготвя да осигури финансиране за изграждане на газовата връзка между България и Гърция. Според сайта на институцията заемът ще е за 110 млн. евро при обща стойност на проекта от 240 млн. евро. Операцията е била одобрена от борда на банката през октомври и скоро се подготвя подписването на договора.

Прочети още от " Капитал"

"Искаме запор на 1 млрд. лв. в швейцарски сметки на Баневи" е заглавиe от в. "24 часа"

Прокуратурата е поискала запор на 1 млрд. лв. , за които разследващите имат данни, че се намират в швейцарски сметки на Николай и Евгения Баневи. Банката и градът са известни, но засега държавното обвинение не ги съобщава. Парите са в евро и швейцарски франкове, има информация и за сметки в долари, каза участник в разследването.

Зам. главният прокурор Иван Гешев първи съобщи сензационната сума, но заяви, че на този етап българските власти нямат достъп до сметките.

"Затова няма как да знаем дали част от парите междувременно не са изтеглени или прехвърлени", добави той пред "24 часа". Чака се решението на Швейцария.

Банковата тайна там падна в края на септември 2018 г. Заради влезлите в сила глобални стандарти за борба с данъчните измами Федералната данъчна служба на Швейцария е започнала автоматично да споделя финансови данни за клиенти на банки в страната с данъчните служби на десетки държави по света.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Обират ни жилището с "коледна благотворителност"" извежда на първа страница в. "Монитор"

Столичани горят с 250 000 лева месечно от задигнати вещи

Xора, които уж събират пари за благотворителност за Коледа, ни обират жилището. За това алармираха от МВР, откъдето са изготвили препоръки как да се пазим от крадците по празниците.

Според експертите по сигурността вече се наблюдава тенденция по вратите на апартаментите да звънят различни хора, които често носят папки със сърцераздирателни снимки.

В повечето случаи събират пари за болни и бедни деца, с които да им подсигурят вечеря за Коледа. Сумите, които искат, са символични. Не в това обаче се крие опасността. Оказва се, че това са или доносници на крадците или дори самите крадци.

"Често зад благородната кауза се крият изпечени мошеници. Ако ги пуснете в дома си, все едно сами съобщавате на престъпниците какво има у вас", обясниха от полицията пред "Монитор". От там допълниха, че преди почти всеки един удар се събира информация, а бандитите стават все по-изобретателни, за да си я набавят.

Освен като просещи милостиня те могат да се представят и за амбуланти търговци,които продават дребни вещи като подаръци за празниците.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"1 млрд. лв. на Банев открити в сметка в Швейцария", четем във в. "Стандарт"

Намерени са 1 млрд. лв. в швейцарска банка, които се водят на името на Николай Банев, а прокуратурата е поискала от властите там сметките му да бъдат блокирани, съобщи пред Нова телевизия заместник главният прокурор Иван Гешев във връзка със свое твърдение отпреди дни, че към Баневи има обвинение за пране на над 1 млрд. лв.

"Самият факт, че в сметките, които те контролират, има над 1 млрд. лв., говори, че при евентуалното им пускане те биха могли да преместят тези пари където си искат", уточни Гешев.

Той отхвърли вариант действията срещу Баневи да идват от конкуренти. "Не знам каква конкурентна среда създават Баневи, при положение, че нямат бизнес - те само режат на скрап предприятия", каза заместникът на главния прокурор.

Гешев призна, че пране на пари в размер от 1 млрд. лв. е трудно да се докаже. Това е трудна задача, каза той като се аргументира и с твърденията, че трудно се доказва длъжностно присвояване, за каквото е привлечен бившият банкер Цветан Василев в размер на 3 млрд. лв. също е трудно, но все пак е факт.

Прочети още от в. "Стандарт"

"ВКС реши, че не може да се отнема имущество, ако обвинението е отпаднало", пише "Капитал"

Съдиите внесоха справедливост в гражданската конфискация, а заради решението председателят Лозан Панов стана обект на жестока атака

ражданската колегия на Върховния касационен съд (ВКС) прие преди няколко седмици тълкувателно решение по отменения вече Закон за отнемане на незаконно придобитото имущество.Решението беше публикувано в петък. Тълкуването, което е задължително за всички съдилища казва, че няма как да се премине към конфискация на имущество, ако обвинението, заради което тя е започнала, е било прекратено. 

Решението ще засегне около 300 висящи дела, които са били образувани до края миналата година, когато законът беше отменен с приемането на закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Делата, по които има висящ съдебен процес ще бъдат спрени, а тези по които разследването е прекратено или има оправдателна присъда трябва да бъдат прекратени. Например - ще бъде прекратено делото срещу Христо Бисеров, тъй като той беше оправдан, а това срещу Цветан Василев ще бъде спряно до окончателното произнасяне на съда по обвиненията срещу него. Спряно ще бъде и делото, което комисията заведе срещу съиздателя на "Капитал" и "Дневник" Иво Прокопиев.

Прочети още от " Капитал"

"Часовникът на реформите спря преди 10 години", пише в. "Сега"

Доколкото в България има развитие, то е въпреки администрацията, управлявана от властимащите

Да се измери успехът от тяхната работа обективно е непосилна задача, обречена на неуспех и критики от всички страни. Правилото гласи, че ако икономиката расте, то "отговорните" са си свършили работата. И наистина за периода 2008-2017 г. у нас:

Икономиката нарасна с темп над средния за ЕС.

Коефициентът на заетост се увеличи чувствително и достигна рекордно високи нива.

Доходите се повишават, като стандартът на живот достига близо половина от средното за ЕС.

С какви темпове се случват тези развития, дали са за всички и в каква степен, е отделен въпрос.

Има обаче и друга гледна точка. Тази, която казва, че тези положителни процеси са факт въпреки работата на отговорните за общата среда институции. Тук основният аргумент е този на големите пропуснати ползи, които гражданите и бизнесът понасят през цялото време поради неефективността на институциите и високата цена, която "плащат", за да живеят и работят у нас.

По-надолу ще демонстрираме, че през последните десет години май в България развитието е въпреки администрацията, управлявана от властимащите.

Прочети още от в. "Сега"

"Столична община иска да строи паркинги заедно с бизнеса" пише в. "Монитор"

Столична община ще търси публично-частно партньорство за построяването на паркинги върху собствени терени, съобщиха от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) след среща със зам.-кмета по финансите на столицата Дончо Барбалов, на която е бил представен проектобюджетът на София за 2019 г.

Барбалов е поискал подкрепата на бизнеса за реализацията на такива проекти, без да дава повече подробности по въпроса. Другата тема, по която местната управа е потърсила подкрепата от АИКБ, е новото райониране на страната. Притесненията на София са, че ако бъде извадена като самостоятелен район, може да се намалят получаваните от нея средства по европейски програми. В същото време обаче областите от Югозападния регион - Перник, Кюстендил, Благоевград и Софийска област, не са съгласни да са в един регион със София, тъй като столицата изкривява статистическите данни за региона с високи доходи и ниска безработица и акумулира по-голямата част от европейските средства и населението от съседните области. По темата председателят на управителния съвет на АИКБ Васил Велев е декларирал, че неговата организация ще подкрепи такова райониране на страната, което да не лишава София от достъп до еврофондовете, но и да не намалява интензитета на подкрепата за Югозападна България, което за съжаление е факт през настоящия програмен период.

Прочети още от в. "Монитор"

"Срамните тайни на хляба" четем в "24 часа"

Правят го с боядисано брашно, овлажнители, омекотители, ензими, към тях ароматизатори и овкусители

Боядисано брашно, овлажнители, омекотители, ензими, към тях ароматизатори, овкусители. Това са част от срамните тайни на българския хляб.

Че черният, смятан за по-здравословен е всъщност боядисан, е известно отдавна. За да достигнат големи обеми от по 10 000 или 20 000 хляба за кратко време, производители променят цвета на бялото брашно.

Оказва се обаче, че боядисват и белия хляб. За да се използва голямо количество брашно за промишлено производство, то се изсветлява изкуствено. Защото, за да се получи естествен бял цвят на брашното, трябва в продължение на 9 седмици то да се изсветлява всеки ден по 2 пъти - така в него влиза кислород. Това води до естественото му окисляване, а оттам и до снежния цвят.

Само че това брашно е 4 пъти по-скъпо от оцветеното, което е към 50 ст. на килограм на едро.

Във всяко предприятие може да има качествен хляб, стига обаче да се прави по бавна технология.

Прочети още от в. "24 часа"

"Управителят на БНБ: Банковият сектор се подобрява", пише в. "Стандарт"

Състоянието на банковия сектор у нас се подобрява през последните 3 години. Такава е оценката е на управителя на БНБ Димитър Радев, която той представи в интервю за БНТ.

Влизането на страната ни в Банковия съюз е първата стъпка към присъединяването към Еврозоната. В началото на следващата година ще бъде направена задълбочена оценка на банките у нас. Мерките, които се предприемат, дават основание на Димитър Радев да вярва, че процесът ще премине гладко.

" Ще има увеличаване на функциите на Европейската централна банка, но това ще става в рамките на близко сътрудничество между ЕЦБ и БНБ и като модел това няма да се различава от организацията на надзорната дейност, която съществува в Еврозоната", обясни шефът на БНБ.

В рамките на една година ще има яснота кога и как ще се присъединим към банковия съюз, обяви управителят на БНБ. Според него бъдещо въвеждане на еврото у нас не би довело до сериозно нарастване на инфлацията.

Това, което категорично може да се каже, е че по отношение на паричния режим няма да има инфлационни импулси над здравословните равнища, както на тази първа стъпка Банковия съюз и валутния механизъм, така и с приемането на еврото. Това обаче категорично не означава, че цените ще останат неизменни. Ние се намираме в процес на реална конвергенция. Този процес, наред с другото, означава доближаване до средните равнища в Европа както на доходите, така и на цените.

Прочети още от в. "Стандарт"