"Глобалната икономика се спъва, но няма да падне."

Това е анализът на инвеститорите, банкерите и бившите политици, присъстващи на Световния икономически форум в Давос, Швейцария. Те твърдят, че икономическата експанзия се забавя, но не и достатъчно, за да генерира рецесия, пише Bloomberg.

"Икономиката се забавя, но все още расте," казва Филип Хилдебранд, заместник-председател на BlackRock и бивш банкер на швейцарската централна банка. "Шансовете за рецесия, ако изключим вероятността за голяма грешка или инцидент тази година, са ограничени."

Финансовите пазари се колебаеха през последните месеци, като индексът S&P 500 спадна с 1,4% във вторник, заради притесненията, че икономическата слабост в САЩ и Китай може да се измъкне от контрола на политиците и опасенията, че търговско примирие може и да не бъде постигнато. Други политически теми, като събитията около Брекзит и затварянето на американското правителство бяха други притеснения за инвеститорите.

"Какво е вярно?", пита изпълнителният директор на Citigroup Майкъл Корбат в Давос. "Дали пазарите са прави, както видяхме през декември и наистина предсказват значително забавяне към рецесия или това, което виждаме в заетостта и заплатите, потреблението и пазарана на имоти е всъщност приземяване към разумни темпове. Само едно от двете ще излезе истина."

Европа е виновна

"Чашата е наполовина пълна" е разбирането, изложено в актуализираните перспективи на Международния валутен фонд, публикувани в понеделник. Макар че прогнозата за тази година е за най-слабият глобален растеж от 2016 г. насам с 3,5%, организацията остави прогнозите си за САЩ и Китай през 2018 г. непроменени и прогнозира леко съживяване в световен мащаб през следващата година.

Снимка 401981

"В крайна сметка, след две години на силна експанзия, световната икономика се разраства по-бавно от очакваното и рисковете се увеличават", казва Кристин Лагард, управляващ директор на МВФ. - Това означава ли, че глобалната рецесия чака зад ъгъла? Отговорът е "не".

Делегатите от Давос повторяха това мнение за десетилетие, след като посетителите на швейцарското алпийско градче не успяха да предскажат рецесията от 2009 г. - най-голямата след Голямата депресия.

"Дори не бих го нарекъл забавяне", казва Джейкъб Френкел, заместник-председател на JPMorgan Chase International. "Някои се притесняват, че сме на път да влезем в следващата рецесия. Това не е така."

Кристин Лагард: В 75% от страните по света има ръст на БВП

Кристин Лагард: В 75% от страните по света има ръст на БВП

Прогноза за глобалната икономика става по-оптимистична

Притеснения относно Китай

Главното опасение е, че китайските власти не са в състояние да смекчат удара за икономиката си, втората по големина и отговорна за около една трета от глобалния растеж. Данните, публикувани в понеделник, показаха, че 2018 г. Е била годината с най-бавният темп на ръста от 1990 г. насам, след като правителството се опитва да разчита по-малко на инвестициите и дълга, и изолира търсенето, заплашено от търговската война.

"Най-важната тема в световната икономика в момента е забавянето на китайския ръст", казва Адиър Търнър, председател на Institute for New Economic Thinking. "Точно по средата на този много труден преход, за който мисля, че се справяха доста добре, те бяха ударени от наложените мита в търговската война."

Фан Ксинхай, заместник-председател на китайската Комисия по регулиране на ценните книжа, заявява, че търговските напрежения със САЩ не са променили дългосрочната насока на развитие на китайската икономика и че забавянето "няма да бъде катастрофа".

Китайските политики са "много адаптивни и зависими от данни", казва Фан.

Политически рискове

Друг риск, посочен в Давос, е, че централните банки затягат твърде агресивно паричната политика въпреки скорошните сигнали от председателят на Федералния резерв Джером Пауъл за по-голяма предпазливост при следващите покачвания на лихвения процент.

В големите икономики има "разумни шансове", реакцията на затихващия растеж отново да бъде по-свободна парична политика и фискална политика", казва Рей Далио, основател на хедж фонда Bridgewater.

Все пак, в Давос витае притеснението, че когато следващата рецесия удари, централните банки няма да имат възможност да реагират, взимайки предвид, че лихвените проценти вероятно ще бъдат по-ниски в сравнение с предходния спад.

"Това, което ме плаши най-много е, че имаме ограничения за паричната политика, която е най-ценният ни инструмент, като същевременно с това имаме по-голям политически и социален антагонизъм", казва Далио. "Така че следващият спад в икономиката ме тревожи най-много."

Президентът на UBS Group Аксел Вебер заявява, че Европейската централна банка вече е пропуснала възможността да затегне монетарната политика.

Що се отнася до САЩ, дори с частично затваряне на правителството, главният изпълнителен директор на Blackstone Стивън Шварцман казва, че тази година страната ще продължи да нараства поне с 2,5%, избягвайки рецесията.

Безработицата, най-ниската за последните 50 години е ключов положителен фактор, тъй като ускорява растежа на заплатите.

"Не виждам икономически спад", казва Дейвид Абни, главен изпълнителен директор на United Parcel Service "Все още има здравословно увеличение на потребителските разходи."