Twitter и любовта на Илън Мъск към социалната мрежа продължават да му създават проблеми. Главният изпълнителен директор на Tesla получи обвинение от Комисията по борсите и ценните книжа на Съединените американски щати, че е нарушил предходното споразумение и отново е споделял чувствителна за цената на акциите информация в интернет, предава Associated Press.
Преди пет месеца Мъск и Комисията постигнаха споразумение, според което ексцентричният милиардер трябваше да плати $20 милиона от собствения си джоб и още толкова от касата на Tesla заради известния туит, в който заяви, че ще свали компанията от борсата, когато цената достигне $420, а финансирането вече е договорено.
Като част от сделката, Мъск се съгласи туитовете му да бъдат преглеждани от друг служител в компанията, за да се избегне ситуация, в която той споделя информация, която може да повиши или да свали цената на акциите.
Оказва се, че според Комисията Мъск е направил именно това миналата седмица, когато съобщи в социалната мрежа, че Tesla ще произведе 500 000 автомобила тази година. Малко по-късно той се поправи и заяви, че към края на 2019 г. компанията ще произвежда с темп от половин милион електромобила на годишна база.
Според Комисията Мъск е признал, че не е съгласувал разпространяването на тази информация с никого от компанията - въпреки че подобни статистики за производството могат да влияят на цената на акциите. И двата туита от 19 февруари бяха пуснати след затваряне на пазарите. На следващия ден цената на акциите на компанията се повишиха едва с $1,10, или по-малко от процент.
Регулаторът ще иска съдия да санкционира Мъск.
След излизане на съобщението за обвинението на Комисията, акциите изтриха 4 процента от стойността си.