Шумерите са смятани за основоположници на съвременното човечество. Древната цивилизация управлява земите си повече от 2000 години, преди вавилонците да ги завземе през 2004 г. пр. Хр. Шумер е заселен за първи път с хора между 4500 и 4000 г. пр. Хр., макар че първите му обитатели вероятно са били факт дори още по-рано, твърдят някои учени. Неизвестно е и до днес откъде се появяват и какъв е произходът им.
Тази древна популация се отличава с големите крачки, които прави в развитието на човешката раса. Шумерите овладяват земеделието, отглеждането на добитък, тъкането на текстил, дърводелството, работата с керамика и дори пивоварството, припомня History.com.
Отличителен белег на древните шумери са смайващите им дори от днешна гледна точка архитектурни умения, чрез които по уникален начин са изграждали градове и села в района, в който живеят. Появяват се много градове-държави, сред които Ериду, Нипур, Лагаш, Киш, Ур, Урук. Всеки от тях е обграден с масивни стени и включва в себе си прилежащите села. Най-големият шумерски град е имал население от над 80 000 души. Много често управляващите в различните градове началници воюват помежду си и тези битки са голяма част от древната шумерска история.
Архитектурните умения на шумерите са наистина завидни. Счита се, че именно те са поставили основите на съвременната архитектура и строителство. Появяват се много внушителни религиозни структури, а къщите си древните шумери строят от тухли и кал или вързана блатна тръстика.
Сградите са имали врати и плоски тавани, но може би най-интересното в шумерското строителство са сложните орнаменти, които създавали - орнаменти на теракота с бронзови акценти, сложни мозайки, внушителни тухлени колони и сложни стенописи. Именно те разкриват техническата сложност, с която боравели шумерите.
Древните шумерски храмове започват да се появяват около 2200 г. пр.Хр. Това са внушителни по размери постройки и представляват пирамидални стъпаловидни храмове, чиято форма най-често е квадратна или правоъгълна. Зикуратите често се отличават с наклонени страни и тераси с градини. Висящите градини на Вавилон са едни от тях. Дворците в Шумер също добиват грандиозни размери.
Освен в строителството, шумерите били напреднали и в много други сфери. Те са развили завидни знания и умения по отношение на хидротехниката, създавайки уникална система от канавки за контрол на наводненията. Изобретяват ефективна система от канали за напояване, използвайки водите на Тигър и Ефрат, за своите земеделски цели.
Според теориите на археолозите такова умело боравене с инженерството и архитектурата показва, че шумерите са имали тайнствени, дълбоки познания и в математиката. Едно от интересните неща, които им се приписва е установяването на това, че 60 секунди правят една минута, а 60 минути правят един час.