Около 30 милиона литра домашна ракия се произвеждат в официалните обекти за дестилиране в Сърбия, но се смята, че за свои нужди гражданите варят още поне 20 милиона литра в нерегистрирани казани. Тази година обирането на плодовете приключи по-рано и това придвижи с няколко седмици напред цялата кампания, пише издаваният в Нови Сад Dnevnik.
Дестилериите вече работят в 24-часов режим. Моделът на работа е същият като у нас - клиентът докарва своя "материал" (ферментирали плодове) и получава обратно ракия, като заплаща за услугата. Цената е около 3000 динара на казан - все повече обекти избягват да използват по-мръсното и трудно за контролиране и топлината идва от газови инсталации.
Една условна сметка показва, че работещите "на светло" 1030 дестилерии ще заработят поне около два милиона евро до края на годината.
Източник: iStock
И вече го правят. От юли се вари кайсиева ракия, сега се прави крушова, следват гроздова и сливова.
Процесът не е бърз. Ферментацията отнема поне 10-ина дни (при някои плодове - и два пъти повече), самото варене в голям 660-литров казан отнема 5-6 часа, докато потече питието.
Както отбелязва сръбското издание, явно си заслужава - почти няма домакинства в западната ни съседка, което да имат възможността да варят ракия, и да не го правят.