Няма как да не сте чували за bitcoin, дори и да не притежавате криптовалута. Пуснат преди 11 години, bitcoin е дигитална криптовалута, която съществува независимо от надзора на банки и правителства. Тя позволява на двама души, където и да са по света, да разменят стойност чрез интернет за минути, припомня The Wall Street Journal.
И макар че не може да намери успех като популярна трансакционна валута, bitcoin се използва все по-често в измами. На 15 юли bitcoin бе използван в хакерска атака срещу популярни акаунти в социалната мрежа Twitter. Представяйки се за президента Обама, Бил Гейтс и Кание Уест, хакерите накараха потребители от социалната мрежа да изпратят $1 000 в криптовалутата, обещавайки $2 000 в замяна. Преди Twitter да успее да реагира, хакерите успяха да откраднат над $100 000.
Разказваме защо bitcoin е толкова популярен сред измамниците.
Пари ли е bitcoin?
Наричаме bitcoin дигитална валута или пари, но той всъщност е компютърна програма. Хората обменят bitcoin един с друг директно, или купуват и продават чрез интернет борси. На сегашните цени един bitcoin струва около $9 000, но може да бъде разделен и продаван на по-малки парчета.
Всеки с компютър и интернет връзка може да свали нужния софтуер, който идва с нещо, наречено "портфейл" - където може да съхранявате сигурно своите bitcoin. Този "портфейл" има адрес - дълга поредица от цифри и букви, наречена публичен ключ. Този адрес помага на всеки да намери дадена сметка в мрежата. Всеки може да изпрати bitcoin на даден портфейл чрез този адрес. Но изтеглянето им изисква да притежавате частен ключ - още една дълга поредица от цифри и букви.
Защо хакерите искат bitcoin, а не долари?
Когато си откривате сметка в банка, трябва да предоставите личните си данни. При bitcoin това не е така - всеки може да създаде портфейл без да се идентифицира. Криптовалутата е на практика анонимна, а органите на реда не могат да замразят портфейла ви, както могат със сметката в банка.
"Bitcoin портфейл е нещо, което можеш да притежаваш и контролираш без намесата на трета страна", казва Yaya Fanusie, старши сътрудник в Center for a New American Security. "Bitcoin е първият избор на измамниците точно заради това".
Европол казва, че bitcoin е най-популярната криптовалута сред престъпниците. В същото време киберпрестъпленията растат и през 2021 г. ще носят повече приходи, отколкото търговията с наркотици, според Cybersecurity Ventures.
Може ли bitcoin да бъде проследен?
Всяка трансакция с bitcoin от пускането на мрежата през 2009 г. е записана и информация за нея се пази в публична книга, която всеки може да види и анализира по всяко време. Тази т. нар. книга е blockchain.
Всеки може да вижда какво правите в мрежата, но това не означава, че може да научи вашата идентичност. Мислете за историята на трансакциите като за пръстов отпечатък. Той може да ви идентифицира категорично, но само ако може да бъде свързан с вас.
Значи престъпниците могат да бъдат следени?
Можем да следим техните движение, да. Всеки може да вижда портфейла на престъпник и да след всяка трансакция, свързана с него. В този, използван при хакерската атака срещу Twitter, има общо почти 400 трансакции на стойност почти 13 bitcoin на стойност около $116 000. Измамниците вече са преместили почти цялата сума в други портфейли.
Следенето на bitcoin през цялата мрежа обаче е трудно. Има цяла индустрия от компании, които създават сложни програми в услуга на органите на реда и операторите на борси. Една от тях, Chainalysis, е започнала анализ и е открила редица стари трансакции, свързани с портфейла, включително и към търговци на дребно - информация, която може да е полезна за идентифициране на измамниците.
Тогава защо измамените не могат да си върнат парите?
Тъй като измамниците знаят, че действията им се следят, обичайно те местят средствата чрез стотици, понякога и хиляди трансакции. Специален софтуер помага за това - към него се изпраща количество bitcoin, което се разделя на по-малкия трансакции и ги "смесва" с трансакции на други хора. Престъпниците получават същото количество bitcoin, но не и същите "монети".
За хакерите ще е трудно да превърнат спечелените bitcoin в истинска валута, като американския долар или британския паунд. Но е много малко вероятно и измамените да получат средствата си обратно. Единствената надежда е властите да намерят измамниците и да поемат контрола над портфейлите.