Криптовалутите са все по-актуална тема, особено след като цената на Биткойн отново е на ръба да достигне нов исторически връх. На фона на целия този голям интерес, един въпрос разпалва дискусии в обществото напоследък. А именно колко всъщност са реалните крипто потребители, съобщава a16zcrypto.
Анализаторите от Andreessen Horowitz (a16z) изчисляват, че истинските месечни потребители на криптовалути са десетки милиони, въпреки че през септември са проследени глобялно 220 милиона активни крипто адреси.
"Преброяването на уникалните потребители е предизвикателство, тъй като много хора създават много адреси от съображения за сигурност или за да участват в дейности като airdrop фарминг", разяснява Еди Лазарин, който е главен технически директор на a16z Crypto. Експертът, заедно със специалиста по обработка на данни Дарън Мацуока уточняват, че за да достигне до по-реалистична оценка на потребителите, екипът им използва данни от блокчейна, за да филтрира адресите, свързани с масови транзакции или такива, които поддържат почти нулеви баланси.
Източник: iStock
Тук са изключени адреси, участващи във високочестотни транзакции, които обикновено се изпълняват от ботове, с аргумента, че човешките потребители не могат да обработват транзакции с такава бърза скорост. Данните извън веригата, като например активността на портфейла в MetaMask, допълнително подкрепиха анализа им.
Въз основа на тези методи изследователите изчисляват диапазон от 30-60 милиона активни месечни потребители - малка част от общия брой активни адреси и само 5-10% от 617-те милиона глобални собственици на криптовалути, както бе отбелязано през юни тази година.
Според анализаторите тази разлика показва, че с разработването на по-добра инфраструктура и приложения много пасивни притежатели на криптовалути биха могли да се превърнат в активни, ангажирани потребители в екосистемата.
Притежателите на крипто в България
Както Money.bg писа през август, над 407 000 души в България са инвестирали в цифрови активи, според отчета на сингапурската финтех компания Triple-A. Според нейните последни данни 6,15% от хората у нас притежават и използват криптовалути. В тази бройка влизат както хората, които сами съхраняват крипто в дигитални портфейли, така и потребителите на различни централизирани платформи за търговия.
Къде ни класира този резултат?
"Сред държавите от ЕС, ние сме в средата, даже бих казал, че сме по-скоро към горната половина", коментира след излизането на данните пред Money.bg Веселин Георгиев, Country Manager за България на най-голямата борса за цифрови активи в света - Binance.
Той отбеляза, че в челото на таблицата в глобален план има 4 държави от два коренно различни типа - в ОАЕ 25% от населението използва крипто, а Сингапур, Турция и Аржентина са с по около 20 на сто процент на притежание.
"Първите две са високотехнологични и с "приятелски настроено" към крипто законодателство. В Аржентина и Турция хората виждат крипто като спасение от хиперинфлацията."