Един от всеки четирима европейци лъже за заплатата си по време на интервю за работа, с надеждата да получи по-висока, сочи ново изследване на Intelligence Group.

България е една от страните, в които кандидатите преувеличават с най-много. От тези, които го правят, 52% посочват заплата с 20-25% по-висока от реалната. Сред "първенците" в лъжата са и работещите в Словения (47%) и Румъния (44%).

Най-често обаче лъжат германците - почти всеки втори. Следват словаците и австрийците.

Според доклада, публикуван във вторник от холандската компания, една пета от европейците са преувеличили сегашната си заплата с 10% или повече. Компанията е анкетирала онлайн 60 000 души в 28 европейски страни през миналата година.

Изследването показва, че един от всеки четирима кандидати не е бил честен за доходите си като почти 40% от излъганите твърдят, че са вдигнали реалната си заплата с 15% до 25%.

В доклада се констатира също, че мъжете са по-склонни да преувеличават заплатата си в опит да си осигурят по-добра оферта от потенциалните работодатели, като 28% от тях признават, че лъжат за доходите си в сравнение с 24% при жените.

Мъжете също водят преговори за заплатата по време на интервю по-често от жените. В общи линии, по-малко от половината европейци заявяват, че биха се опитали да договарят заплата с нов работодател.

Междувременно хората от Гърция са най-честни за своите приходи, като трима от четирима кандидати казват истината за настоящата си заплата по време на интервю за работа.

От друга страна, Великобритания е посочена като държавата, където хората често споменават по-нисък доход от сегашната си заплата. Британците са най-малко склонни да договарят числата като приемат офертите за работа най-бързо от всички европейци.