Трябва да обръщаме по-сериозно внимание на децата си и финансовото им образование, не само, когато дойде първи юни, празникът на детето. Ето защо, сега ще обърна внимание на темата - на какво трябва да учим децата за парите?

Безспорна едно от нещата, на които трябва да учим децата си е - как да боравят с парите. Редица изследвания сочат, че родителите не отделят достатъчно внимание и усилия в тази насока, дали защото се чувстват неудобно или неуверени относно това, на какво точно трябва да ги учат.

Историята сочи обаче, че децата споделят в по-късен етап от живота си, че родителите им, често, са дали най-ценните им финансови уроци, независимо от това дали са искали или не.

Ето защо, трябва да се постараем и да учим децата си на полезни навици, които да им помогнат да се изградят като успешни във финансово отношение личности. Подбрал съм, някои от наложителните неща, на които трябва да научите децата си, за да са успешни във финансово отношение, когато пораснат, или най-малкото да имат добра финансова основа.

1. Парите не са нещо лошо

Първото което трябва да научите децата си, е противното на общоприетото схващане сред българите, че "парите са нещо лошо и покварено". Това, че парите са нещо хубаво е схващане сред богатите и успешните, което им е помогнало да се реализират.

Разбира се парите не са всичко, което е друго нещо, което е добре да предадете на любимите си създания. 

"В определен момент от живота, вече не става въпрос за пари. В даден момент вече не можете да ги изхарчите всички. Повярвайте ми. Опитвал съм", коментира Лари Елисън, основател на Oracle и един от най-богатите хора в света. Елисън е известен с разточителния си начин на живот, включващ собственост на остров в Хавай и много други луксозни покупки.

2. Каква е стойността на парите

На второ място ще посоча, че трябва да учите децата си, за стойността на парите. За да се научат да ги ценят и пестят с времето и да не ги харчат с "лека ръка" в бъдеще, попадайки в "море от дългове". 

За да осъзнаят децата ви стойността на парите и как се изкарват, можете да въведете плащане на символична сума за определени домашни задължения. Когато изкарват парите си с някакъв труд, те по-лесно ще оценяват стойността им и ще внимават за какво ги харчат.

В допълнение, според много проучвания, децата, които са получавали домашна работа, са ставали много по-успешни, във финансов план, в един по-късен етап от живота си.

3. Трябва да правите избор, когато харчите 

Това до голяма степен също е в основата на постигането на финансова независимост - а именно правилото да живееш под възможностите си. За да се тръгне по този път обаче, децата трябва да осъзнаят, алтернативната стойност на покупките.

Дори и децата разбират, че винаги ще има следващо нещо, което ще искат да си купят и от което ще имат нужда. Те обаче трябва да се научат, че решенията им за покупка сега ще въздействат върху покупките им в бъдеще. 

Ето защо, когато децата искат да си купят нещо, вие може да им давате алтернатива между това, което са си избрали и други потенциални покупки. Те трябва да осъзнаят "алтернативната цена" на всяка една покупка - или факта, че няма да могат да си купят нещо друго, ако си купят това, което са избрали.

4. Времето трябва да се цени

Трябва да научите децата си, че времето е много ценен актив. Повечето хора не ценят особено времето си и не осъзнават потенциалните загуби или пропуснати ползи, които то им носи. Децата ви обаче не бива да са от тях. 

5. Научете ги да си правят бюджет

Много родители използват принципа на "позволено или не" за да учат децата си за стойността на парите. Това, което можете да направите, е да отидете още една крачка напред - помогнете им да си съставят бюджет за средствата, с които разполагат.

С включването на реални примери, като подарък за рожден ден на приятел или нова кукла, или друга играчка. Така ще им помогнете да осъзнаят стойността на парите и да се научат, че не могат да излизат отвъд границите на това, с което разполагат. 

6. Кредитните инструменти трябва да се използват разумно

Ако попитате детето си "Можеш ли да си позволиш това, ако знаеш, че цената му е 1000 лева?", то най-вероятно ще получите, напълно логично, отрицателен отговор. В допълнение, можете да попитате детето си "искаш ли наистина да си купиш това, ако знаеш, че ще трябва да пестиш за него пет години и да се лишаваш от други алтернативни покупки?". Тук отново е много вероятно да получите отрицателен отговор.

Почти сигурно е обаче, че ако попитате детето си "искаш ли да го купиш, ако ще даваш по 10 лева на месец?", отговорът може да е положителен.

Същото важи и за кредитните карти и друг род скъпи кредитни инструменти (като стоки на изплащане, бързи кредити и др.) и начина, по който децата ви ще ги ползват в бъдеще. Този род кредитни инструменти, ако не бъдат използвани благоразумно, могат да доведат до нераузмно потребление в бъдеще и да доведат до "спиралата на вечна задлъжнялост" (ситуация при която, поради недостатъчен доход, се плаща само минимална погасителна вноска, за покриване на лихви, което на практика, прави задължението почти "вечно"). 

7. Времето е на тяхна страна, но трябва да поемате и рискове 

Много деца имат спестовни сметки на свое име. Те обаче не осъзнават, че при лихва от 1% годишно ще са необходими 72 години, за да се удвоят средствата по този депозит. Много е важно да научите децата си на "правилото 72". 

Това правило сочи времето, необходимо за удвояване на първоначалния капитал при инвестиция с определена възвращаемост. То се получава, като се раздели числото 72 на очакваната средна годишна възвращаемост.

Като усвоят това правило, децата ви ще научат, че времето за удвояване на техните средства ще се намалява с увеличаване на доходността, което изисква и поемането на известни рискове. Разбира се, последните трябва да са разумни и добре балансиране с очакваната доходност. 

Не бива да им позволявате да изпадат и в другата крайност - да поемат неразумно високи рискове. За да осъзнаят това в по-голяма степен, може да ги оставите да допуснат няколко грешки. Когато направят това с малки суми обаче, те в много по-голяма степен ще осъзнаят, необходимостта, рисковете да се премерени.

Започнете по-рано 

Не отлагайте началото на финансовото обучение на децата си. Просто съобразете това, което ги учите и примерите, които давате с възрастта им. Помнете колкото по-рано, толкова по-добре за тях.