Наш дълг е да развиваме Дунавския регион като фактор за икономически напредък и свързаност в Европа. Това заяви президентът Румен Радев на съвместна пресконференция с държавните глави на Република Австрия Александър Ван дер Белен и на Румъния Клаус Йоханис в Русе, където се проведе неформалната тристранна среща между тримата президенти по покана на държавния ни глава.
Срещата беше посветена на бъдещето на обединена Европа и необходимата приемственост на по ключови приоритети в рамките на ротационните си председателства на Съвета на Европейския съюз, които ще се осъществят последователно до средата на 2019 година.

Според Радев Дунавският регион е изключително важен за икономическия напредък и свързаността на европейските граждани. По думите му развитието на този регион не трябва да остава в сянка, защото то е ключово за търговията, транспорта и културния обмен на европейските държави по поречието на Дунав.

Има съгласие относно декларацията за срещата ЕС - Западни Балкани в София

Има съгласие относно декларацията за срещата ЕС - Западни Балкани в София

Всичките 28 членки са одобрили текстовете на декларацията

"Европейският съюз е поставен пред редица предизвикателства за сигурността - военни, технологични, информационни и културни. Само с дългосрочна визия, ясни приоритети и ако обединим своите усилия, можем да се справим с тези предизвикателства", категорично заяви президентът.

Държавният глава изрази увереност и че днешният диалог ще даде тласък на приемствеността и последователността в работата по ключовите общи приоритети на ротационните председателства на трите страни.

"Шестмесечното председателство на Съвета на ЕС, което ще проведат последователно трите ни страни, не е кратко, но не е и достатъчно дълго да доведем до край работата по основните си цели. За да изпълняваме глобалната стратегия на ЕС, имаме нужда от много добра координация и плавно предаване на приоритетите на следващата държава", допълни Радев.

Президентът поясни и че на срещите са били обсъдени основни теми за бъдещето на Европа, между които сигурността, предоставянето на убежище и контролирането на миграцията, интеграцията на Западните Балкани и ролята на кохезионната политика в следващата Многогодишна финансова рамка на ЕС.

Румен Радев: Австрия е водещ чуждестранен инвеститор в България

Румен Радев: Австрия е водещ чуждестранен инвеститор в България

Оценяваме усилията ви за Шенгенското пространство, оптимист Александър Ван дер Белен

В хода на неформалната среща е обсъдено и значението на Дунавската стратегия. И тримата президенти се обединиха около мнението, че ефективното реализиране на Дунавската стратегия на Съюза с повече финансови средства и конкретни проекти са от сериозен интерес и за трите държави. По думите на Радев динамичното развитие на Дунавския регион е изключително важен фактор за целия Европейски съюз.

"От векове река Дунав свързва държавите от горното, средното и долното си поречие. По време на Студената война тази връзка беше прекъсната, а сега е наш дълг да я възстановим и изведем връзките между хората на ново и съвременно ниво", категоричен беше президентът.

"България, Австрия и Румъния имат уникален шанс и отговорност да работят за засилването и реализирането на Дунавската стратегия", допълни той.

"Обединена и солидарна Европа се характеризира със сплотеност и близост до своите граждани. Най-важното нещо е да поддържаме европейските ценности, защото само чрез тях можем да разрешаваме кризите и да реализираме ефективен напредък по досиетата от наш взаимен интерес". Това заяви румънският президент Клаус Йоханис по време на пресконференцията.

Цветанов пита защо президентът не говори за ЕС на Нова година

Цветанов пита защо президентът не говори за ЕС на Нова година

На Ван дер Белен Радев говорил за предстоящото си посещение в Русия

"Дунавската стратегия стартира с голям оптимизъм и потенциал през 2011 година, някои от нейните цели се реализираха, но други са на ниво намерения", отбеляза още румънският държавен глава и призова потенциалът на региона да бъде оползотворен.

От своя страна австрийският президент Александър Ван дер Белен отбеляза, че трите страни споделят сходни цели и са изправени пред редица общи предизвикателства. Той оцени високо ролята, която страната ни има за утвърждаване на европейската перспектива на Западните Балкани и оцени периодът от 2020 до 2025 година за реалистичен за осъществяване на практически стъпки към присъединяване на страните от региона.

ЕК оценява усилията на България за свързаността на Западните Балкани

ЕК оценява усилията на България за свързаността на Западните Балкани

Дигиталната и транспортна свързаност на Балканите са важни за ЕС