Първите три дни от болничния да не са платени от никого, предлага Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). В момента те се плащат от работодателя, а след третия ден разходите поема Националния осигурителен институт (НОИ). Идеята бе посрещната отрицателно от синдикалистите и министъра на социалната политика.
По думите на Васил Велев, председател на АИКБ, всяка година "се крадат" 50 милиона лева годишно от работодателите заради злоупотреби с болничните. Изчисленията му, цитирани от News.bg, гласят, че за НОИ щетите са 150 милиона лева.
Велев посочи една честа практика, която ощетява бизнеса: "Ако четвъртък се пада национален празник, то в петък болничните листове нарастват с 30%".
Според статистиката между 2012 и 2018 г. броят на болничните листове се е удвоил. Само за 2018 г. за първите три дни болнични работодателите са платили още 160 млн. лв, ръст от 14 процента спрямо предходната година.
Идеята на бизнеса е реалност в 16 страни от Европейския съюз. Така наречените дни на изчакване варират между един в Латвия и седем във Великобритания.
Министърът на труда и социалната политика Бисе Бетков определи предложението на АИКБ като "непропорционално, социално неприемливо и прекомерно спрямо съществуващия проблем". И посочи, че решение трябва да се намери в процедурата по издаване на болничния лист между лекар и пациент.
Петков посочи още, че разходите за болнични се увеличават заради по-високото заплащане.
С коментар се включи и д-р Хасан Адемов, председател на ресорната комисия в Народното събрание, който заяви, че депутатите вече са разглеждали предложението и са го отхвърлили.
От АИКБ заявиха, че то ще бъде внесено и на т.нар. "тристранка".
насо
на 22.09.2019 в 08:43:59 #6Фирмите да създадат фирмени здравни каси - 70% от фирмата и 30% работника, но максимум 1% от месечното възнаграждение. С тези каси да си покриват разходите по здравеопазването на работниците в частни здравни заведения. Така ще се подобри качеството на здравеопазването, ще се намали и времето за обслужване, ще се подобри реномето на фирмата.
Apostola
на 20.09.2019 в 19:42:59 #5Нямат наяждане тия,колкото и да лапат все не им стига. Да ги занесат оттатък.
mephisto
на 20.09.2019 в 18:51:12 #4Грипът и настинката траят 3 дни. Отнемането на правото за пълен платен болничен означава отнемане на социални придобивки и нарушаване на права. Корпоративния съвет в случая не се интересува от честността на лекарите , а единствено проявява алчност за печалби на гърба на болни и безпомощни хора. Нека има проверки, но да се наказват безсъвестните работници с уволнение. Не е справедливо заради тях да бъдат ощетявани болните. И без това заплатите са мизерни. Трябва ли да умираме на работното си място заради ненаситни експлоататори на човешкия труд.
Todorchev
на 20.09.2019 в 15:31:05 #3Настинките и грипът рязко ще намалеят при такава мярка...
champions_league
на 20.09.2019 в 15:16:35 #2Такава проверка може съвсем лесно да се направи след сигнал от работодателя, в срок от 1 работен ден максимум от комисия от други 2 независими лекари. Симптомите няма как да изчезнат за 24 часа, а работника е длъжен да си даде болничния веднага. Просто на никой не му се занимава да строши корумпирания апарат.
champions_league
на 20.09.2019 в 15:12:13 #1Идея: Да се правят проверки на лекарите издаващи болнични и когато се докаже(което не е толкова трудно), че лекарят е издал неправомерно болничен на здрав човек да му се отнема разрешителното. След отнемането на 50 разришетелни на корумпирани лекари - резултата ще е спад в болничните със 500% за 2 години. Това да се отнемат парите на всички съвестни хора които се разболяват от грип напримерно е абсурдно предложение. И то заради корумпираните лични лекари, които си изкарват незаконно допълнителни пари.