"Има такъв народ" ще внесе отново предложението за изплащане веднага на 50% от близо 1,2 милиарда лева, дължими от държавата към пътния сектор, като в последствие останалите 50% бъдат платени след ревизия и санкция на Министерския съвет и финансовия министър. Този вариант, макар и внесен от Настимир Ананиев от ПП, бе отхвърлен в последствие от коалиционните им партньори, които предложиха и намеса на парламента в този процес.
Това обяви на брифинг в кулоарите на Народното събрание председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.
Припомняме казусът - след като най-много настояваха за бързо изплащане на 50% от дължимите от държавата средства към пътните фирми и 100% от парите към компаниите, поставящи маркировка, знаци и т.н., от партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" гласуваха против на инфарктно среднощно заседание в четвъртък, като с техните и гласовете на ГЕРБ и ДПС предложението не бе прието.
Причината бе промяна в последния момент на въпросното предложение от страна на вносителите от "Продължаваме промяната" останалата част от сумите, с които "виси" държавата към пътния сектор не да бъдат плащани със санкция на Министерския съвет след приключването на проверка от страна на междуведомствена комисия за нарушения, а след решение на Народното събрание, в това число и от антикорупционната комисия в парламента.
"Продължаваме промяната" със заповед към БСП и "Демократична България" на практика заложиха пътното строителство на това, което се случи сега в залата. Блокираха комисиите, започнаха да вкарват нови и нови предложения в зала, започнаха да правят намеци, че едва ли не в това, което те предложиха ние като политическа партия ще имаме някаква финансова изгода. Което е уникална конструкция на мисълта, достойна само за титани", ироничен бе Тошко Йорданов.
За да няма никакви съмнения в прозрачността на харчене на публичния ресурс и в следствие на намеците срещу ИТН за евентуално облагодетелстване от парите за пътища, от партията на Трифонов предлагат и да се създаде специална парламентарна комисия, която да следи и одобрява всички плащания към отделните министерства.
"За да могат всички български граждани да са спокойни, че няма злоупотреби. Не знам какви пари има в МРРБ, но за министерството на Лорер са дадени 13 милиарда, в Министерството на финансите са харчени едни пари, които никой не знае как са били харчени", аргументира се Йорданов.
След краткия брифинг, който свърши без възможност за въпроси от медиите, подробности пред News.bg даде Станислав Балабанов от ИТН.
"Бе създаден правен абсурд от Лена Бориславова през Правна комисия чрез вече отхвърленото предложение, което е противоконституционно. На практика с редакционните поправки на сътрудничката Лена от последните дни ставаше ясно, че по отношение на регионалното министерство Народното събрание трябва да одобрява всеки един знак и всяка мантинела, слагане в бъдеще. Например ако между две села трябва да сложим знак стоп, това трябваше да го решава парламента. А това щеше да забави процедурата и е правен абсурд", поясни защо ИТН са гласували "против" предложението в зала в четвъртък.