България никога не се е намесвала активно в спора за името на Македония. Това заяви лидерът на ВМРО и военен министър Красимир Каракачанов пред bTV.
"Ние сме признали страната с това име, признали сме и македонския език. Имали сме претенции към ограбване на историята ни. Нищо не ме притеснява в договоря между Македония и Гърция", подчерта той.
Този договор нанасял съкрушителен удар върху антиквизацията на югозападната ни съседка.
"Не смятам, че с утрешния подпис спорът е приключил", тълкува военният министър.
Има сериозна опозиция в Македония срещу договора. Той влизал в сила след референдум в Македония и одобрение на парламента.
До влизането му в сила пък в Гърция ще има избори.
"Този договор все още не е реалност", подчерта патриотът.
По думите му няма нищо притеснително за България.
Името Северна Македония не отваря врати за териториални претенции към нас.
Македония трябва да тръгне към своя път към Европа и сближаване със своите съседи, коментира още Каракачанов. Иначе тя била обречена на изолация.
Припомняме, Атина и Скопие исторически се споразумяха за ново име на Македония. Преговорите между премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заерв дадоха резултат и двете страни в многогодишния спор се съгласиха новото име не БЮРМ да бъде Република Северна Македония.
Опозицията в Гърция обаче реагира негативно на споразумението. Същото стана и в Македония. Президентът на страната Георге Иванов се обяви против взетото решение и отказа да се подпише под сделката.
Отказът на Иванов стана причина премиерът Борисов и външният министър Захариева да откажат среща с президента на Македония, който беше на визита у нас на 14 юни, четвъртък.
Това от своя страна предизвика негативни коментари в обществото. По-късно Борисов заяви, че "щеше да е предателство, ако днес в София бях посрещнал македонския президент с фанфари". По думите му Зоран Заев и Алексис Ципрас били изключително храбри държавници и с постъпка си Борисов искал да покаже отношение към тях.
Президентът на Македония Георге Иванов пък заяви, че позицията му спрямо споразумението е лична. Той отказал да го подпише, защото виждал документа за първи път и не бил включен в него.
Граждани и на двете страни протестират срещу решението.
Очаква се споразумението между ще бъде подписано на 17 юни, неделя.
В България споразумението за името на Македония бе прието добре. От външно министерство обявиха, че България приветства споразумението за името Северна Македония.
ВМРО също се обявиха в подкрепа и изтъкнаха, че се надяват решението да е трайно и да отвори пътя на Република Македония към ЕС и НАТО.
От БСП пък поискаха гаранции, че югозападната ни съседка няма да има териториални или исторически претенции към нас с новото име Северна Македония.
От АБВ се изказаха негативно.
oncho_bg101
на 16.06.2018 в 17:37:21 #8Колкото и да не ми е симпатичен, когато става дума за македония е напълно прав. Този договор е последния пирон в ковчега на юго-македонизма. Гърците вършат нашата работа.
psp_11
на 16.06.2018 в 16:17:15 #7Илитерат.. Ще се въртиш и премениш в нова форма както след 10.10.. Политиката е мръсна работа и точно такива "модерни" безродници са в основа на повечето беди.. А който не се учи от историята страда два пъти..
halo
на 16.06.2018 в 15:07:37 #6Тапа, влез в съвременните реалности!
psp_11
на 16.06.2018 в 14:53:51 #5Според историческите данни нашата страна е имала 10 столици. Става въпрос за Дунавската българска държава. В началото на Първата българска държава от кан Аспарух до цар Петър столици са Плиска и Велики Преслав. При царете Роман, Самул, Гаврил Радомир българска столица последователно е Скопие, Преспа и Охрид, а при Самуиловият племенник Иван Владислав – Битоля, за което свидетелства Битолският каменен надпис от 1016г. През епохата на Втората българска държава, близо два века столица е Търново, а след него – Никопол и Видин, където управлява цар Иван Срацимир. Десетата поред българска столица е София.
psp_11
на 16.06.2018 в 14:05:51 #4Имали сме претенции към ограбване на историята ни. ===== Е очевидно вече нямаме претенции, защото е по-важно НАТО отколкото българските борци за освобождаване на българските земи в Македония..
bgplus
на 16.06.2018 в 12:45:23 #3СуперКраси, с Теб сме!!!
Кастело Белведере
на 16.06.2018 в 12:38:58 #2Важното е да се върви напред, а не да се седи заклещени в спор за някакво име. Историческият опит показва, че като има мераци за агресия и анексия никакво име не може да ги спре (скорошни промери бол). А протестиращите са групички от местни атакистчета, нацита и динковчета, люде заблудени и простички, използвани и подкокоросвани от евразийските интереси против Европа.
hmmm
на 16.06.2018 в 10:58:09 #1От двете страни хората недоволни, а тук се опитват да ни баламосват - ту така, ту иначе. Политически нищожества.