За референдум за президентска република Референдум за промяна на управлението на формата на държавата - от парламентарна в президентска република, може да се направи. През 2020 г. по предложение на ВМРО беше променен текстът за закона и отпадна въпросът това да е от компетентността на ВНС. След като няма забрана, може да се проведе референдум. Това обясни пред news.bg конституционалистът проф. д-р Пламен Киров.
Техническият ред проф. Киров поясни е следният: Първо трябва Народното събрание да получи подписка от български граждани с избирателни права. След това Народното събрание трябва да вземе решение за провеждане, вероятно въпросът ще бъде отнесен до Конституционния. Промяната на формата на държавно управление от парламентарна в президентска е само в ръцете на ВНС, след това трябва да се изработи законопроект за изменение на Конституцията, тоест чисто нова Конституция, тъй като трябва нова глава за НС, МС, президент и т.н. И накрая ВНС да гласува новия проект, който да измени формата.
"Иначе да, легитимно е да бъде лайтмотив на предизборната кампания", каза Пламен Киров.
Предложението на лидера на ИТН Слави Трифонов предизборната кампания да е изцяло на основата - промяна в Конституцията с референдум за президентска република не може да се осъществи технически до изборите, но може да е основен лайтмотив на партията, коментира и преподавателят по Конституционно право доц. Наталия Киселова.
"Възможно е да се проведе такъв, защото, когато е в основата на кампанията на тази идея, ИТН ще се стремят да съберат всички избиратели, които биха подкрепили промяната във формата на управление и като получат представителство пред НС "ще бутат" да се свика ВНС", поясни тя.
Тя уточни, че "референдум в този вид "за" и "против" по решение на Конституционния съд през 2016 г. не е възможен". Иначе технологично време преди изборите за това няма.
Припомняме, с поправка, гласувана през 2020 г. от 44-то Народно събрание и по предложение на Обединени патриоти (ВМРО, НФСБ и "Атака") отпадна ограничението с референдуми да се предлагат промени от компетенциите на Велико народно събрание и така въпросите вече могат да бъдат свързани с промяната или приемането на нова конституция, изменение на територията на България, както и промяна във формата на държавно устройство или държавно управление.
linkaln
на 26.08.2022 в 23:01:23 #5Нито съм за република, нито за президентска, нито за диктатура. Аз съм за монархияс двукамерен парламент но все още има твърде много корупция за да станем монархия. А и монархията трябва да бъде наследена не само от роднини или българи а от всички достойни и анчетени граждани от целия Запад и да са само от европейската бяла раса без руснаци
dar-geo
на 26.08.2022 в 22:34:12 #4Явно тоя чалгар иска да ни приближи до диктатурата възможно най-бързо, за да може путлерлофилският плужек гаДефф да стане начело и да взима еднолични решения в разрез с цивилизования свят. Не, благодарим.
ivan-koichev
на 26.08.2022 в 22:27:35 #3И така сме си добре, но има някои недоразумения. Мажоритарно избрания президент има пълномощия на такъв избран от Парламента. Редно е ако Президента остане с тези пълномощия да отпадне прякото му избиране на избори, а да се избира от Парламента примерно с мнозинство от 2/3. В противен случай ако се продължи да се избира пряко би трябвало леко да се увеличат правомощията му. Най фрапиращ случай е театралното му "вето" наложено на закон примерно гласуван 140 депутата, а ветото да се отхвърля от 121 депутата. Какъв смисъл има от такова "вето", наште конституционалисти имат ли представа за значението на тази дума? Поне ветото да се отхвърля с един глас повече от приелите закона. Има и други дреболии дето трябва да се преосмислят и да са в резонанс с начина на избиране на Президента. Ставаме смешни, не съм сигурен но се съмнявам по светско да има пряко избиране на президент с такива бутафорни пълномощия. Що се отнася за предложенията на Слави и за проведения вече референдум то това беше възможната най голяма простотия демонстрирана от "суверена". Иначе референдумите са нещо много добро, но може би трябва да минават през НС за обсъждане без право на отхвърляне и да има период поне от шест месеца от вземането на решението до провеждането му.
lacoste
на 26.08.2022 в 21:50:54 #2Славун с тази напртеднала фаза на множествена склероза скоро ще е като милицаецот-ГЕРбер Йордан Илиеффски Дет Омар Сириецот го утепа т.е в ковчег заровен из под землье
maria-ivanova
на 26.08.2022 в 20:11:59 #1Отново номера от селски вечеринки. Дано не му се вържат и този път.