Разрастването на екстремизма не трябва да се пренебрегва, а да му се противодейства, като се покаже, че Европейският съюз има значение. Това заяви в Страсбург председателят на Европейския парламент Роберта Мецола, цитирана от БТА.
Тя предупреди, че решения като това за блокиране на членството на Румъния и България в Шенген рискуват да доведат до умножаване на "тези, които искат да унищожат Европа".
"Най-лошото, което може да ни се случи, е решение като това от декември да не се допусне присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство, да се приложи и за страни, които се борят във война, борят се в нашата война. Да чакате години и да ви кажат "не". Как можем ние, като Европа, да оправдаем такова послание пред милиони хора, които гледат на Европа като на своя единствена надежда?", запита риторично Мецола.
Тя припомни, че след Брекзит е имало страх, че все повече страни може да искат да напуснат Съюза, но подобни изказвания вече не се чуват.
Според нея това се дължи на Механизма за възстановяване и устойчивост, заради начина, по който е било подходено към пандемията, факта, че страните членки са се обединили по отношение на закупуването на енергия, съхранението на газ, диверсификацията на енергийни източници, инвестициите във възобновяеми енергии, подпомагащи възстановяването на страните членки.
Председателят на ЕП призова Европейският съюз да бъде подготвен за "рестартиране и реформа".
Тя поясни, че не става въпрос единствено за обсъждане на общата селскостопанска политика, за премахване на принципа на единодушието във външната политика или за това колко комисари ще има всяка страна. Ставало дума за разбиране на политическата необходимост, за осъзнаването, че Европа е по-силна и по-безопасна както политически, така и икономически, ако е по-голяма.
Припомняме, през декември миналата година членството на България в Шенген беше блокирано от Австрия и Нидерландия. Румъния пък бе спряна само от Австрия.
Нидерландия поиска от българските власти да докажат, че се борят с корупцията и не са отказали от съдебната реформа. Искания на Австрия изглеждаха далеч по-трудно осъществими, като австрийският канцлер Карл Нехамер дори поиска изграждането на нова ограда по границата с Турция, което обаче бе отхвърлено от Европейската комисия.