Липсата на вода наистина е глобален проблем: един от всеки четири големи градове в света понастоящем е на ръба на "водна криза". Този брой се очаква да нарасне поради изменението на климата, човешката дейност и нарастването на глобалното население.
Водната криза вече е факт в много от световните мегаполиси, пише GreenTech.bg и дава красноречиви примери. Местните власти могат да направят необходимите промени в политиките си, за да решат тези проблеми. Важното е, че трябва да действат бързо.
Южноафриканският мегаполис Кейптаун е непрекъснато в заглавията на световните медии, докато се приближава бързо към "нулевия ден" - момента, в който ще бъде напълно изчерпана питейната вода в града. А в него живеят близо 4 милиона души. Кейптаун предприе драстични мерки за опазване на водите, но се оказа, че това не е достатъчно за избягване на предстоящата криза. Сега, когато местната управа и жителите се готвят за най-лошото, се оказва, че и много други градове са в подобна ситуация.
Липсата на вода може да влоши ситуацията там, където са налице и без друго нестабилни политически и икономически условия. Това е особено важно за градове като Кайро например. Изправен пред проблеми като екстремизъм и насилие и потънал в политическо напрежение, той може да изпадне в още по-тежка ситуация заради водата.
Според Световната здравна организация, той е сред лидерите по броя на смъртните случаи, свързани със замърсяването на водите, което пък е свързано с увеличаването на замърсяването в река Нил.
Градове като Сао Пауло и Москва също са засегнати от замърсяване на водите. В общия случай става дума за лоши решения в областта на обществената политика. За щастие това означава и, че проблемът може да бъде поправен.
Крайбрежни градове като Джакарта и Маями пък са изправени пред уникални проблеми с водата, тъй се опитват да се доберат до сладководните подземни слоеве. Поради липсата на публичен достъп до водопроводната мрежа, жителите на Джакарта масово копаят нелегални кладенци. Те издърпват водата от подземния водоносен хоризонт. По този начин водят до цялостно потъване на земята. В резултат на това около 40% от Джакарта вече се намира на практика под морското равнище.
Маями не потъва, но пък местните сладководни запаси страдат от замърсяване с морска вода - в резултат на бързото покачване на морското равнище и унищожаването на местообитанията и влажните зони.
Дори градове като Лондон са изправени пред недостиг на вода - заради извънредно сухата зима.