Полупроводниковите компоненти са най-важната част от всяка електроника и другите модерни технологии. Дори всеки клон на индустрията е изключително зависим от тях. Компютри, смартфони, автомобили, самолети, цифрово оборудване, автоматизирани машини - всичко това не може да се направи без полупроводници.
Днес лидер в тази сфера е Азия и по-точно 4 държави - Тайван, Южна Корея, Китай и Япония, в които се произвеждат до 80% от всички полупроводникови чипове, като този дял непрекъснато нараства.
Защо се случи така, че тези държави държат електронния монопол?
Тайван
В края на миналата година TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) излезе на първо място по капитализация сред азиатските фирми - в пика си пазарната й оценка надхвърли 729 милиарда долара.
Тайванската компания е световен лидер в производството на полупроводникови чипове, които са навлезли в почти всички сфери на живота.
TSMC контролира над половината от световния пазар и приходите от тези устройства, а в областта на най-модерните спецификации и най-новите технологии този дял достига 90 на сто. Вярно е, че си струва да си припомним, че компанията разполага с фабрики по целия свят. По-конкретно в Тайван се произвеждат 21% от всички полупроводници на планетата, което също е доста внушителен дял.
Защо стана така?
Последният половин век показа рязко нарастване на търсенето на полупроводници и също толкова бързо намаляване на техния размер. И така, на първите персонални компютри имаше хиляди транзистори, а в модерен лаптоп броят им надхвърля 16 милиарда, с обща маса малко над 1 кг.
Технологията за производство на микрочипове е изобретена през 80-те години на миналия век. По това време световен лидер в производството на полупроводници бяха САЩ. Такова високотехнологично производство обаче изглеждаше нерентабилно за фирмите, тъй като в началото не донасяше много печалба, а трудът в Съединените щати беше скъп.
И така се случи, че американските компании, разработващи технология за производство на полупроводници, се стремяха да прехвърлят производството си в страни, където хората работят за по-малко пари.
TSMC е създадена през 1987 г. от възпитаника на Харвардския университет Морис Чанг и дълго време трябваше да работи на загуба. Човекът обаче далновидно предполага, че ниската цена на полупроводниците в края на 80-те и началото на 90-те ще му помогне да заеме сериозна ниша на световния пазар в бъдеще.
Рязкото нарастване на производството на електроника в света оправда всички разходи, направени по-рано. Много други компании, включително тези в Тайван, фалираха а TSMC оцеля, тласкайки страната да стане световен лидер в производството на полупроводници. Помогнаха му постоянните многомилиардни инвестиции в нови технологии от неговите печалби, ненамесата на правителството, както и глобализацията - сътрудничество както със САЩ и ЕС, така и с Китай, Индия и други страни.
Китай
Важен сектор от световния пазар на микрочипове контролира Китай: преди 20 години тази индустрия изобщо не е съществувала в страната, а днес Китай произвежда 24% от всички полупроводници, това е най-високият дял сред всички страни!
Вярно е, че неговите чипове изостават от конкурентите (15 nm технологичен процес срещу 5-10 nm) и нямат висока надеждност, но те са доста подходящи за инсталиране в евтини компютри и други масови джаджи.
Лидерската позиция на Китай по отношение на производството на полупроводници се обяснява с факта, че в края на 90-те години на миналия век компании от Съединените щати започнаха активно да пренасят собственото си производство в пробуждащия се азиатски икономически гигант.
Американски фирми бяха привлечени от изключително евтината работна ръка, която можеше да се наема в неограничен мащаб. Китайците с радост се съгласяваха да работят за 5-10% от заплатата на американците, а освен това имаше пълна гаранция срещу всякакви стачки и проблеми с профсъюзите.
И втората причина за успеха е, че поне една трета от световните запаси на редкоземни метали са съсредоточени в Китай, като тяхното производство е над 70% от планетарното. Без тях е невъзможно да се направи модерна електроника. Има ли ресурс, има и производство, така че производството на електроника, а в същото време и на полупроводникови компоненти, расте с бързи темпове.
Южна Корея и Япония
Историята на лидерството на Япония и Република Корея в електрониката е подобна на Тайван. Тези страни нямат големи находища на полезни изкопаеми и са се фокусирали върху комплексно производство - автомобили, кораби, химикали и, разбира се, електроника.
Сътрудничеството със САЩ им помогна. Американците не само инвестираха милиарди долари в местните икономики, но и помогнаха за провеждането на икономически реформи - в резултат на това БВП на Южна Корея и Япония нарастваше с 9-12% годишно.
Най-голям ръст бележат технологичните компании - Samsung, Sony, LG и др. Именно те все още имат най-голям принос за икономиките на азиатските страни. Собствените им инвестиции в наука и напреднали технологии им позволяват да не фалират и да се развиват.
И така, основните причини за лидерството на тези страни в областта на създаването на полупроводници е прехвърлянето на тяхното производство от Съединените щати, евтината работна ръка, както и огромните инвестиции от стотици милиарди долари в най-новите разработки.