АБВ приветстват развитието в дългогодишния спор между гръцката и македонската страна за името на Република Македония, винаги са подкрепяли кандидатурата й за членство в ЕС и НАТ, но също така държат това да не става за сметка на България.
Договореното име "Северна Македония" вероятно задоволява териториалните претенции на Гърция, но дава основание за такива на България, най-малко поради това, че част от Северна Македония е Пиринска Македония, която е на българска територия и с малки изключения представлява цялата Благоевградска област, обясняват те.
АБВ коментират, че Бойко Борисов през 2012 г. заявява, че "варианта Северна Македония е абсолютно неприемлив" и че "това име е предпоставка за териториални претенции към страната ни, Скопие може да поиска Благоевград".
Според тях, МВнР безпринципно се съгласява и приветства всяко направено предложение, както с Илинденска, така и сега със Северна Македония. Фактът, че в договора има предложение да се запише, че Споразумението няма да променя съществуващите граници и няма претенции към съседите относно език, култура, история и идентичност идва да покаже, че самото име дава основание и за двете.
Не може да се очаква гаранции в бъдеще време, те трябва да се дадат сега, АБВ не са съгласни с принципния подход, две страни да решават проблем, засягащ няколко държави без тяхно участие. В процеса на окончателното вземане на решение трябва да бъдат включени всички заинтересовани страни, допълват те.
Правителството, политическите партии в България, включително и парламентарно представените, нямат адекватна позиция по този въпрос, коментират АБВ.
Предишното предложение - Илинденска Македония - е посегателство към българската история, това дава основания за териториални претенции към България, АБВ са против географско име на Македония, защото може да предизвика недоволство у българските граждани.
Според тях, немаловажен е фактът, че Гърция години наред води спор за името и спира членството на Македония в ЕС и НАТО докато не постигна желаното, което доказва изключителното значение на този въпрос. "Споразумението за името Република Северна Македония позволява да се направи ясно разграничаване между гръцката провинция Македония и страната", цитират от АБВ изказване на Алексис Ципрас.
Те вярват, че своевременното становище на Мултидисциплинарната комисия по договора за добросъседство с Република Македония ще бъде важно за изготвяне на официална българска позиция.
halo
на 14.06.2018 в 16:06:46 #7Всички змии и гущери изпълзяха да защищават кремълската политика на Балканите, която е вредна за България. :
58eng
на 14.06.2018 в 01:59:06 #6ОЧЗ, много просто парче,ние се радваме за макетата,че ще бъдат с нас в ЕС и че още едно зъбче на чернената лямя е извадено!
sponge_bog
на 13.06.2018 в 22:20:28 #5А името и капацитетът на Петков насочват към асоциации с Петкан :
ISIS
на 13.06.2018 в 20:31:57 #4Както се очакваше блядската артилерия се мобилизира, за да се разтури сделката и да се внесе напрежение на балканите. как още не са включили агентите радев, болен и доганчо. Или тях ги очкваме в следващите дни.
psp_11
на 13.06.2018 в 19:53:52 #3Кастело Белведере на 13.06.2018 в 17:21:06 Всичко това, което си написал са невъзможни мечти, но дори хипотетично да стане не ясно всички българи ще говорят на английски или на развален български за да се разбират с македонците?
58eng
на 13.06.2018 в 17:43:26 #2Ето отговорът на руската дипломация-чрез местните мекерета и пикаещия във фонтаните им вожд!
Кастело Белведере
на 13.06.2018 в 17:21:06 #1Ако между България и Македония се приемат споразумения за свободно придвижване на хора, капитали, правни услуги, данъчни облекчения и се изградят хубави инфраструктури и комуникации, то всякакви териториални претенции си губят смисъла и въпросът се решава от само себе си. Би било едно модерно, елегантно и естествено развитие на нещата, затапващо всякакви вморчета, триморски патреотчета и мераклиите за зелени човечета.