Правителството на Зимбабве подписа споразумение за 3,5 милиарда долара, с което ще компенсира бели търговски фермери, изгонени от страната преди две десетилетия, пише Bloomberg.
Споразумението е повратна точка в спор, който насочи икономиката на южноафриканската държава "в режим на свободно падане" заради намаляването на приходите от производство на храни и износ, както и заради наложените санкции от страна на САЩ и ЕС.
По време на церемонията в столицата Хараре Андрей Паско - президент на Съюза на търговските фермери (CFU), който представлява белите фермери, заяви: "Днес отбелязваме изключително важно събитие. Ние като жители на Зимбабве решихме да разрешим този стар проблем."
Вицепрезидентът на Зимбабве Константино Чивенга посочи, че е сформиран комитет с членове на правителството, фермерите и дарители, който ще набира средства за финансиране на обезщетението. По-важният въпрос обаче е откъде точно ще дойдат парите. Споразумението идва в момент, когато Зимбабве е в разгара на икономическа криза. Страната се бори с инфлация от над 700%, както и недостиг на валута, гориво и храни. Над 90% от населението на държавата е извън официална заетост.
Проблемът с липсата на храна в Зимбабве настъпва именно след като правителството започва насилствена програма от 2000 година, с която се превземат повечето ферми, собственост на бели хора. Това били големи и добре обработвани ферми. Като мотив за действията си властите в държавата посочват, че земята е била превзета насилствено по време на колониалните времена, а сега тя трябвало да бъде върната на чернокожите жители.
Споразумението включва обезщетение под формата на подобрения и активи във всичките над 4000 ферми, които са били иззети, като то не се отнася до самата земя, коментира по-рано този месец Бен Гилпин - директор на CFU.
"Това е знаменито, историческо събитие. То носи край и едно ново начало", заяви президентът на Зимбабве Емерсън Мнангагва.