Еврозоната трябва да бъде разделена на две части със група от силни държави около Германия и слаба група, включваща Франция. Това заяви за Reuters Йорг Мютен - един от лидерите на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (AfD), съобщава БНР.

Еврото е центърът на раздора в Европа, която има различни валутни култури и различни нива на конкурентоспособност, посочи той осем месеца преди федералните избори във водещата европейска икономика.

AfD bеше създадена през 2013-а година в разгара на дълговата криза в еврозоната като партия с основна анти-евро платформа и в последно време успява да печели популярност сред около 15% от немските избиратели, фокусирайки се най-вече върху атни-имигрантска програма.

Мютен, който е смятан от мнозина като умерен представител на тази крайна десница, отбеляза, че икономиката на Германия може да пострада в резултат на подобно разделяне на еврозоната на две части, но според него този негативен ефект ще трае една или две години.

"Еврото е твърде силно за южноевропейските страни, докато за Германия и някои други страни - членки то е твърде слабо.Поради това е възможно по-слабите страни да напуснат единния валутен съю", каза пред агенцията Мютен, визирайки Италия, Испания, Португалия и Франция. За Гърция той отбеляза, че страната е толкова слаба, че никоя от останалите членки на еврозоната не желае да споделя една валута с нея.

Според него Германия, Австрия, Холандия и Финландия трябва да останат в сърцевината на групата на еврото, макар че по-силната обща валута ще навреди на износа от тези страни. Това би могло да доведе до икономически спад в Германия, но е невъзможно да се каже, колко дълбок може да се окаже той. Според мен икономическият спад ще продължи около една или две години, посочи той.

Йорг Мютен смята, че излизането от еврозоната не трябва да бъде свързано със система на фиксиран валутен курс.Валутите трябва да бъде в състояние да дишат, каза той.

В същото време той се дистанцира от предложение на френския крайнодесен лидер - Марин Льо Пен, която наскоро заяви, че Франция трябва да напусне еврото и да премине към нова национална валута, придружена обаче с функционирането на съвместна паралелна валута, подобна на екюто (ECU), което беше въведено преди ерата на еврото.

Заместникът на Льо Пен - Флориан Филипо посочи, че е нормално за различните партии да развиват техни собствени политически визии. Нашето мнение не е това на AfD в Германия, като ние искаме да си върнем паричния суверенитет чрез национална валута, адаптирана към нуждите ни и съгласувана с разпадането на еврозоната, заяви Филипо пред Ройтерс.

Антисистемни партии и в някои други европейски страни, като движеното "Пет звезди" в Италия, също показват желание за напускане на еврозоната.

Мнението на Йорг Мютен раздразни някои от неговите съпартийци. Според Алис Вейдел - член на борда на AfD, от самото начало еврото е имало погрешен дизайн.

"Няма полза от разделянето на еврозоната на северна и южна част, тъй като това не решава основния проблем. Единственото решение за Германия е да напусне еврозоната", посочи тя и добави, че това е част от основната програма на "Алтернатива за Германия".