Запазването на бюджетните разходи на сегашното им равнище през периода 2017 – 2019 г. ще бъде компенсирано от съкращаването на Фонда за национално благосъстояние (ФНБ) с 40 процента до 2,97 трилиона рубли и чрез вътрешни заеми в размер на 7,5 трлн. рубли. Това пише днес Газета.Ru, позовавайки се на свои източници в правителството.

Както съобщава изданието, през 2017 г. Резервният фонд на правителството ще бъде изпразнен, а за финансирането на бюджетния дефицит се предлага да бъдат използвани средства от ФНБ. Основните разходи от този фонд ще се наложат през следващата и през 2018 г. – средно по 800 млрд рубли на година.

Съкращаването на разходите във федералния бюджет през 2016 г. и през 2017 г. се предлага да бъде умерено. За тези две години в номинално изражение те се намаляват на сума от около 300 милиарда рубли, са посочили източниците на изданието.

Министерството на финансите предлага да се намалят разходите през тази година от с 16,1 трлн. рубли  до 15,9 трлн. рубли и с още 118 млрд.  руб. да се съкратят те през 2017 година. След това размерът им да бъде замразен до 2019 година.

От приватизация финансовото ведомство разчита да получи през тази година около 130 милиарда рубли, е обяснил представител на министерството, запознат с хода на дискусиите по тази тема в правителството. Според него, през следващите три година на приходите по това перо се разчита като значителен ресурс за финансиране на бюджетния дефицит.

Като алтернатива на продажбата на държавна собственост и на съкращаването на разходите се разглежда увеличаването в пъти на програмата за вътрешно кредитиране. По действащият бюджет за 206 г. се предвижда вътрешни заеми до 300 млрд. рубли. Този план засега се реализира отчасти, поради това, че Министерството на финансите е планирало повечето такива емисии през второто полугодие.

(Курсът на еврото днес 71,63 рубли, а на долара 64,27 рубли, бел. ред.)