Русия направи нов ход в стремежа си да избегне западните санкции. В "Държавната дума" е внесен законопроект, опростяващ преместването на компании от чужбина в т.нар. "руски офшорки" - специални административни райони във Владивосток и Калининград.
Промените предвиждат смекчаване на изискванията както към инвеститорите, така и към техните средства. Ще бъде разрешено, например в офшорната зона да се преместват и "млади" компании - създадени преди 1 март 2022 г., досега изискването беше, регистрацията им да е преди 1 януари 2018-а. Освен това на предприятията се дава по-дълъг срок (една година вместо шест месеца), за да направят необходимите инвестиции в размер на 50 милиона рубли или повече, за да получаване на статут.
Източник: iStock Images
Владивосток
До този момент в специалните административни райони можеше да се установят единствено юридически лица, регистрирани в чужбина, включително и чуждестранни компании. Сега вече отпада изискването към компаниите да работят в няколко държави наведнъж.
Най-съществената промяна е възможността за регистриране на лични доживотни средства в офшорните зони, където ще се управлява прехвърленото или наследено имущество.
Съвсем наскоро, през февруари, беше приет законопроект, който позволява на руски организации със статут на международни холдингови компании да се преместят в тези офшорни зони, припомня "Комерсант".
Според адвокати заради новите санкции, които Западът налага на Русия преместването на чуждестранни компании в руските офшорни зони Владивосток и Калининград ще бъде много търсено.
Галина Науменко, партньор в PwC Русия отбелязва, че: "Говорим за елементарна защита на активите и способността на компаниите да извършват всякакви действия, тъй като в европейските юрисдикции настоящите ограничения значително ограничават оперативната им дейност."
Източник: iStock Images
Калининград
Александър Токарев, партньор в KPMG добавя, че с тези мерки "поне няма да има зависимост от чуждестранни доставчици на услуги, които сега ограничават предоставянето на услуги на компании, собственост на санкционираните лица".
Артем Гаспарян от адвокатска кантора Vegas Lex, отбелязва, че: "Промените ще бъдат приветствани от гражданите със свръхголям капитал. Това ще им даде допълнителни гаранции за запазване на бизнеса и имуществото им".
Защо точно Владивосток и Калининград?
Местоположението на тези "специални административни райони" не е случайно, отбелязва Russia Beyond. Първо, и двата острова имат дейно участие във важни събития: през 2012 г. на остров Руски се проведе срещата на върха на Организацията за азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (АТИС), а Октомврийски беше домакин на четири мача от Световното по футбол.
На второ място, тези места са съобразени с нуждите на точно определена група инвеститори, отбелязва Роман Блинов, който ръководи отдела за анализи в Международния финансов център в Москва. "Офшорната зона на остров Руски цели да привлече нашите съседи от Азия, а зоната на Октомврийски се надява да посрещне европейски бизнесмени и инвеститори", обясни експертът.
Какви фирми могат да се регистрират?
Oфшорните зони първоначално са замислени като начин, по който руските фондове в чужбина, особено застрашените от санкции, да могат да се завърнат в родината си.
Фирмите, регистрирани в Русия, също ще имат възможност за регистрация в новите офшорни зони.
Източник: iStock Images
Калининград
Какви ползи ще получат фирмите?
Като във всяка офшорна зона фирмите, регистрирани в новите специални административни райони в Русия, ще могат да се възползват от благоприятни данъчни ставки (0% върху дивидентите и 5% върху продажбите на активи) и да се регистрират бързо, с минимални разходи и напълно защитени права и задължения.
Властите направиха и поправки в Кодекса на търговското мореплаване, с които плавателните съдове, собственост на чуждестранни граждани и юридически лица, ще могат да се регистрират в Руския регистър на плавателните съдове и да плават под руски флаг.
От друга страна руските власти решиха да не разрешават на фирмите да прехвърлят пари от офшорните зони в чуждестранни банкови сметки. Както писа "Комерсант", Централната банка е силно против тази мярка, тъй като тя противоречи на целите за репатриране на капитала.