Липсват приходни реформи в Бюджет 2024 и повечето увеличения на приходите са ad hoc и няма да спомогнат за нуждата от разходи в средносрочен план. Изпитанието е голямо, защото през последните години е водена неразумна политика по отношение на публичните разходи и доходи на страната. Сега сме изправени пред голямо предизвикателство. Tова заяви министърът на финансите Теменужка Петкова от трибуната на Партийния дом относно състоянието на публичните финанси преди изготвянето на бюджета за 2025 година. Вносители на изслушването са народните представители от ДПС-Ново начало Йордан Цонев, Елван Гюркаш и Байрам Байрам.
Финансовият министър заяви, че да се предложи бюджет с дефицит до 3% е задача "изключително трудна - "Положението наистина е много тежко и ще трябва да разочаровам всички оптимисти."
Министерство на финансите извършва оценка на неразплатените задължения. Към момента размерът на неразплатени разходи е около 700 млн. лв. и темпът на нарастване на разходите изпреварва темпа на нарастване на приходите. Анализът показва увеличаване на разходите, които текущо се осигуряват през годината с неустойчиви приходи мерки. Увеличението на плащанията не е гарантирано с трайни приходни мерки, увеличението на разходите на персонал не се основават на устойчива политика по доходите.
Политиката за поддържане на дефицит, станала известна като цел за балансиран бюджет, създава предпоставка за трайно увеличаване на държавния дълг. Държавният дълг се е увеличил с 11 млрд. лв., открои Теменужка Петкова.
Петкова обясни, че планираните приходи са в по-голям размер, като най-голямо отклонение за наблюдава за 2023 и 2024 г. заради непостъпили траншове от Плана за възстановяване и устойчивост. Подаденото искане за второто плащане по ПВУ е направено с ясното разбиране, че не са потвърдени и изпълнени реформите по ПВУ и вероятността да не се получи транш от 1.3 млрд. лв. е била голяма, напомни тя.
Разходите по консолидираната фискална програма нарастват на 78.1 млрд. лв. за 2024 г., като относителния дял за БВП се запазват за същия период. Нарастват разходите за персонал - от 14.6 млрд. лв. на 22. 2 млрд. лв. за 2024 г., разходите за издръжка нарастват на 7.5 млрд. лв., социалните разходи нарастват на 34.4 млрд. лв. за 2024, пенсиите нарастват на 21 млрд. лв., капиталовите разходи също нарастват на 6.7 млрд. лв. за 2024 г.
През октомври 2024 г. е разработен базов вариант на закон за държавния бюджет за 2025 г. при действащи политики и законодателство, без да се отразяват искания за допълнителни разходи - това са разходите, които са залегнали в бюджета, без да са взети предвид исканията на министерствата и първостепенните разпоредители с бюджетен кредит.
Според Теменужка Петкова дупката от 18 млрд. лв. в бюджета е на база приходите и разходи и не включват разходите за министерствата. Всички разходи, акумулирани за периода 2022-2024 г. получават своята реализация в пълния си блясък през 2025 - 99.6 млрд. лв., изтъкна финансовият министър.