Саудитска Арабия има желание и интерес петролът да се търгува на този етапа в коридора между 70 и 80 долара за барел. В момента най-големият износител на суровината в света се опитва да постигне баланс между максимилизиране на приходите и задържане на прекомерния растеж на цените поне до изборите за Конгреса на САЩ през ноември.

Това пише Reuters, позовавайки се на източници от ОПЕК и от петролната индустрия.

След обявеното през 2016-а намерение за IPO на Saudi Aramco (първоначално публично предлагане на акции) Саудитска Арабия започна да настоява за по-високи цени на петрола. В голяма степен заради интереса си да увеличи на стойността на държавната петролна компания преди самото IPO, което първоначално беше планирано за 2018 година.

Петролът отново пое нагоре. САЩ искат от ОПЕК да вдигне добива?

Петролът отново пое нагоре. САЩ искат от ОПЕК да вдигне добива?

Сутринта Brent се търгува по $75,65, а WTI - по $65,80 за барел

Тези нагласи обаче се промениха през април, когато американският президент Доналд Тръмп подложи Риад на силен публичен натиск да контролира цените на суровия петрол, желаейки по този начин да се спре с поскъпването на горивата в САЩ преди междинните парламентарни избори през ноември.

Към този момент, въпреки че IPO-то на Saudi Aramco бе отложено, Саудитска Арабия все още иска да задържи цените на петрола възможно най-високо, без това да навреди на Вашингтон, тъй като саудитците се нуждаят от пари, за да финансират редица проекти за икономическо развитие.

Вероятността за IPO на Saudi Aramco става все по-съмнителна

Най-голямата сделка в историята става все по-малко вероятна

Това би създало публично дружество за $2 трилиона

"Саудитците се нуждаят от петрол около 80 долара за барел и не искат цените да падат под 70 долара. Те искат да управляват пазарните цени в този диапазон", посочва един от неназованите източници на Ройтерс от ОПЕК.