"Съжалявам за случката, която ни стана достояние за превишаване на полицейските правомощия, за използване на технически сила и помощни средства." Това заяви бившият вътрешен министър Младен Маринов в кулоарите на парламента във връзка с обвиненията за полицейското насилие от миналогодишните граждански протести. По време на изслушването на служебния вътрешен министър Бойко Рашков бившите министри на МВР и настоящи депутати от ГЕРБ не взеха думата, но присъстваха в залата. Те не откликнаха и на призивите поне да се извинят.

Бойко Рашков: Задколонието на полицаите граничи с престъпление

Бойко Рашков: Задколонието на полицаите граничи с престъпление

Вътрешният министър пита кой е дал картбланш за полицейското насилие

Маринов заяви, че като полицай и човек не допуска такива действия и напомни, че като вътрешен министър на 10 юли миналата година разпоредил да бъде извършена незабавна проверка. "Господин Рашков потвърди това, което аз ви казвам - кадрите с полицейското насилие не са укривани, а са иззети по съответните ред, приобщени са и са изпратени в прокуратурата", обясни Маринов. Тези кадри не са били укривани, увери още веднъж Маринов, като не отговори на допълнителни журналистически въпроси.

Той настоя в случая с полицейското насилие да не изваждат от обществения фокус пострадалите тежко полицаи. Нека и те да бъдат също толкова силно във вашия фокус, колкото и този случаи, призова Маринов медиите.

От своя страна Христо Терзийски коментира, че е доволен, че заедно с колегата си Младен Маринов станали обект на медийната атака за полицейското насилие. Ние сме доволни от това нещо. Не може българската полиция да бъде поругавана с политически цели особено, когато предстои началото на предизборна кампания, категоричен бе Терзийски.

Той изтъкна, че благодарение на агресивната кампания срещу полицията много лидери на политически сили станали народни представители. Може би има средства и начини от прашката да се прави предизборна кампания, каза Терзийски, който също не отговори на журналистически въпроси.

Маринов и Терзийски против политическа употреба на видеото с полицейското насилие

Маринов и Терзийски против политическа употреба на видеото с полицейското насилие

Проверка е направена още през 2020 г. - резултатите са в прокуратурата

Припомняме, председателят на НС Ива Митева свика извънредно заседание на парламента във връзка с излезлите записи от охранителна камера пред входа на Министерски съвет. На изслушване в пленарна зала е извикан служебният вътрешен министър Бойко Рашков. Заявка за изслушване смятат да подадат и за главния прокурор Иван Гешев от "Демократична България", но още вчера сутринта Гешев заяви в позиция, че смята искането за изслушване за нарушение на принципа на разделение на властите и накърняване на независимостта на съдебната власт.

На 12 юли, в нощта на протеста от МВР не съобщиха за пострадали граждани при сблъсъците, но съобщиха за пострадал от хвърлена бомбичка полицай.

Проверката, която бе образувана за полицейското насилие още през 2020 г. с неохота, не откри сериозни нарушения в действията на полицаите, макар и от МВР да обявиха, че ще има наказани.

Депутатите за полицейското насилие - речи, определения и чифт кубинки на трибуната

Депутатите за полицейското насилие - речи, определения и чифт кубинки на трибуната

В полицията имало садисти, а над тях стоели социопати

При образуваната проверка от СДВР съобщиха, че отстраняват временно полицаи, участвали в охраната на демонстрацията. От там отказаха да се посочат имената им. Случаите със задържани протестиращи, както и съмнения за прекомерна сила срещу протеста продължиха през цялото лято на 2020 г., атемата обаче влезе и в редовния мониторингов доклад на ЕК за състоянието на правосъдието у нас, като преди това Европейската комисия излезе със нарочно предупреждение спрямо властите у нас.

46-тият парламент създаде временна комисия, която да разследва насилието на антиправителствените протести през лятото на 2020 г. Предложението беше внесено от "Изправи се Бг! Ние идваме!", а самата комисия бе оглавена от депутата Николай Хаджигенов. Комисията ще работи за срок от три месеца. Освен разследване на фактите и обстоятелствата при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР, извършени на 10 юли и 2 септември 2020 г. срещу протестиращи, комисията ще разследва и обстоятелствата с подслушването и следеното на протестиращи и членове на политически партии от опозицията. По темата с подслушването комисията вече извика главния прокурор Иван Гешев, макар че още тогава председателят й Николай Хаджигенов обяви, че не очаква той да се отзове.