Населението на света купува един милион пластмасови бутилки всяка минута, разкриват нови статистически данни, публикувани от The Guardian. Това прави 500 милиарда бутилки годишно!

Макар да е вярно, че много от тези шишета могат да бъдат рециклирани, става все по-трудно човечеството да се справи с огромния обем боклук, който се нуждае от рециклиране, ала голяма част от него в крайна сметка се озовава в океаните и трови морския живот, пише GreenTech.

През 2016 г. хората на планетата са купили над 480 милиарда пластмасови бутилки за вода. Но това е само началото на лошите новини. По-малко от половината от тези 480 милиарда бутилки са събрани за рециклиране. А само седем процента от тях са намерили втори живот във вид на нови бутилки. Какво се е случило с останалите? Опустошават океаните и се трупат по сметищата. А оценките от Euromonitor International показват, че употребата им ще се увеличи "само" до 583,5 милиарда годишно до 2021 година.

"Кризата с пластмасовото замърсяване съперничи на заплахата от изменението на климата," казва Уго Таголм - изпълнителният директор на "Сърфисти срещу отпадъците". "Науката показва, че пластмасите не могат да бъдат вградени в хранителната верига по полезен начин. Бидейки погълнати, те излъчват токсини, които след това се отправят към вечерята в чинията ни".

Пластмасите вече се "появяват" в човешката храна, доказват и скорошни проучвания. Учените от Университета в Белтън са открили, че хората, които ядат морски дарове, несъзнателно консумират 11 000 малки пластмасови частици годишно. Изследователи от университета в Плимут в Англия пък откриха пластмаса в една трета от рибата, уловена в Обединеното кралство.

Според "The Guardian", пластмасата се популяризира още от 1940-те години, но голяма част от произвеждания тогава материал е около нас и днес, защото са нужни стотици години за разграждането на веществата в нея.

Пластмасовите бутилки могат да са направени и от 100 процента рециклирана пластмаса, но много марки не искат да правят такава промяна, защото предпочитат лъскавия вид на традиционната пластмаса.

От друга страна данъкът върху найлоновите торбички, прилаган в някои страни, показва, че справянето със синтетичните контейнери за еднократна употреба е постижимо: налогът от 5 лири за найлонова торба в Англия е довел до спад в използването на замърсяващите торбички с 85%.