Трябва да сме дълбоко съпричастни като общество с протеста на майките на деца с увреждания. Това каза президентът Румен Радев по време на организираната от президентската институция кръгла маса на тема: "Хората с увреждания като ресурс на първичния пазар на труда предизвикателства и решения".
"Тази кръгла маса съвпада с периода на протеста на майките на деца с увреждания, към които трябва да бъдем дълбоко съпричастни като общество, които изискват бързи и справедливи законови решения и финансови ангажименти. За това бидейки напълно солидарен с майките на деца с увреждания, искам да заявя, че целта на този форум е да поставим много по-глобалната тема за пълноценната интеграция на всички хора с увреждания в нашето общество", заяви Радев.
По думите му за такава пълноценна интеграция можем да говорим, когато преодолеем ред психологически бариери и когато има изградена такава обществена среда, че децата с увреждания - да постъпват в детска градина наравно с другите, да учат във висши училища наравно с другите и да се реализират на пазара на труда наравно с другите.
"Според мен критерият за пълноценната интеграция това е трудовата заетост на тези хора", заяви Радев.
По данни от регистрите на НОИ към месец юни тази година в България има около 445 хиляди граждани, които получават лична пенсия за трайно намалена работоспособност. "Малка част от тях работят по трудови договори", заяви Радев. Проблем представлява и обхвата на хората с увреждания, които работят в специализираните предприятия. "Част от тях посетих", заяви Радев и изтъкна, че те едва функционират.
"Дългът ни като общество към тези хора съвсем не се заключава в това да осигурим някаква лична пенсия или социални помощи, това е най-лесният начин тези хора да бъдат изключени от обществото - разбира се това е задължително, но това е изпълнение на някакъв обществен дълг, но според мен не и на моралния дълг", заяви Радев.
"Моралният дълг, който имаме всички ние - да изградим такава обществена среда, че тези хора да бъдат включени пълноценно с трудова заетост и да се чувстват достойни и пълноценни граждани на нашата държава. Ето тогава можем да говорим, че България наистина е цивилизована държава", заяви държавният ни глава.
По думите му са необходими редица действия, свързани с образованието, социалното предприемачество и подкрепа и възможности за равноправна трудова реализация на първични пазар на труда.
Припомняме във връзка с протеста на майките на деца с увреждания социалният министър Бисер Петков подаде оставка, но ден по-късно беше върнат на поста си от премира Борисов.
След него оставка подаде и зам. социалният министър Росица Димитрова. Премиерът Бойко Борисов прие оставката на заместник социалния министър.Тя подаде оставка заради общественото недоволство по повод участието й в 11-тата сесия на Конференцията по Конвенцията за правата на хората с увреждания, която се проведе в Ню Йорк.
Въпреки рокадите палатковият лагер пред парламента на протестиращите майки остана.
Омбудсманът Мая Манолова заяви, че е много важно въпросният законопроект, който, по думите й, е изработен заедно с майките на деца с увреждания, да влезе в парламента.
berdj-vartanyan
на 10.07.2018 в 14:04:19 #1До рамките на месец,когато не говореха за пари,бях съпричастен .към майките с увреждания. Но последващите им прояви да използуват недъгавите си деца ,заедно със един скелет в дъжд и пек,да поставят ултиматуми на парламент и правителство.Това вече не е "системата ни убива," а по скоро не могат да получат съпричастност.Въпреки апела на президента Радев. Не е правилно да се поставят ултиматуми. Истината е една : искаме пари ипак пари.Говорителите на майките,говорят като опитни политици,не че нямат право Всички тези майки си имат легитимно избрани представителни организции. Власта не бива да разговаря с майките,ако не си ги харесват,да си изберат други. Каква е тази свободия: Омбудцмана се занимава.с правене на закони замайките а увреждания,социалното миностерство е тази институция,която ще трябва да води диалог със представителните организции и предложат закона за подобрение и одобррние в парламента. Работата наомбуцмана е не законотворчество. Има си институции,правителство,парламент. Тогава,ако няма ред,както е в случая,държавата ще се напълни с палатки разноцветни,пред кметските управи,парламента.и други места. Трябва да се определи за столицата едно место за такива прояви.Тогава протестиращите могат да стоят и до коледа,ако искамията им не бъдат изпълнени.като ултиматум не е разумно да се приемат. Кой не желае пари,пак пари.