Рецесията в сектора недвижими имоти в САЩ пристигна - буквално - до прага на председателя на Федералния резерв Бен Бернанке, пише агенция Bloomberg. Бернанке живее в района на Кепитъл Хил (Capitol Hill) във Вашингтон в къща с четири спални, площ 240 квадратни метра. Той я купува през май 2004 година за $839,000. Почти четири години по-късно имотът му не струва повече, изчисляват местни брокери.

Времето, което Бернанке е избрал за покупка, не е било най-доброто. Година по-късно цените в неговия квартал са достигнали върха си и след това са започнали да се понижават. Така през 2005 г. домът на Бернанке сигурно е струвал $1.1 милиона, а сега е поевтинял до $840,000.  

Дори и да е шеф на ФЕД, той също ще бъде ударен - счита икономист в Масачузетския технологичен институт. Бернанке не е сам, все повече американци живеят в „инвестиции", които се обезценяват. Сътресението на вторичния ипотечен пазар сега отнема стойността на жилищата и в по-престижните квартали, включително и някои в националната столица.

Бернанке е на 54 години. Той започва работа във Вашингтон през 2002 като се присъединява към борда на гуверньорите на ФЕД под командване на тогавашния номер едно Алан Грийнспан. Две години по-късно Бернанке си купува къщата в историческия Кепитъл Хил, в която живее в момента. Наоколо има главно тухлени сгради, някои от които са от XIX век, домът на Бернанке е нов, „градски тип".

И когато Бернанке проучва обхвата на кризата в имотния сектор, той не трябва да отива далеч от дома си, остроумничат от Блумберг.

Само четири врати по-надолу от дома на Бернанке, къща сходна по размер и удобства с неговата, пет седмици е стояла на пазара при цена $899,000, след като през 2006 г. продажба по цена $988,000 се е провалила по субективна причина.

Все пак къщата на Бернанке и тези наоколо са около четири пъти по-скъпи от средната стойност в окръг Колумбия, според изчисленията на S&P/Case-Shiller. Окръгът е бил един от най-горещите пазари на недвижими имоти в страната, със стабилен приток на желаещи да живеят там, близост до правителствените учреждения и по-малко ново строителство.

Цените на имотите в столицата Вашингтон се покачиха с 96% за пет годишния период до третото тримесечие на 2007, на второ място в страната след 100% поскъпване на Хаваите. Само че Вашингтон вече не е имунизиран от кризата. Средната цена на жилищата на Кепитъл Хил миналата година спадна от $550,000 на $545,000. Все пак трябва да се признае, че не може да става дума за срив, а по-скоро за плато.

Средните продажни цени във Вашингтон през декември са се понижили до $217,780: 13% намаление спрямо върха през май 2006 от $251,070. В десетгодишен период, завършващ през 2005, цените на имотите във Вашингтон поскъпват средно годишно с 15.9%.

Средната цена на имотите в Америка се понижаваше през всеки месец на втората половина на 2007 година. Средната цена на американското жилище е била $170,640 през декември 2007, 10% намаление от рекордните $189,940 през юни 2006.

Празните приказки за имотен срив идвали от гледната точка, че купувачите били много по-малко по сравнение с предходната година, твърди брокерът с район Кепитъл Хил Дон Дентън. Цените според него действително са намалели с 3, 4, 5% - „не е зле, като се отчете невероятната надпревара през изминалото десетилетие".

Доколко са солидни фундаментите на жилището на Бернанке ще проличи през следващия месец, когато сезонът на продажбите достигне върха си. На Кепитъл Хил за продажба са обявени 90 къщи, 50% повече по сравнение с началото на 2007 година.

Това уравнение търсене - предлагане е много добре познато на Бернанке. „Настоящата криза има много корени", казва топ банкерът на САЩ в реч на 14 март. „Спадът в цената на жилищата на някога горещи пазари е един от най-важните".