Ипотечният кредит ще се търси като решение за бъдещи инвестиции в имот в близките няколко години от над 10% от участниците в пазарното проучване "Ипотечният бизнес през погледа на потребителя" на Райфайзенбанк, реализирано от GfK Bulgariа в периода 7-15 януари 2008 г.

Проучването обхваща физически лица на възраст между 26 и 55 години в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Плевен и Стара Загора.

Данните показват, че хората, които възнамеряват да изтеглят ипотечен кредит в следващите две години са два пъти повече в сравнение с настоящите потребители на този продукт. 5.4% са теглили кредит през последните 5 години, а 10.2% възнамеряват да изтеглят в следващите 2 години.

Изследването регистрира предпочитания към живеенето в собствено жилище. Ако до скоро живеенето "под наем" беше решение за младите хора пред старта на професионалната им реализация, то напоследък, на собствеността на имот се гледа като на търсена и желана перспектива. Това произтича от традиционните нагласи на населението и  от лесния достъп до банково финансиране в последните години.

79,3% от запитаните притежават имот, като 84,9% от тях имат апартамент, 30,1% - къща, 26,5% - земя. Апартаментите се намират основно в града, в който живее собственикът. На въпроса как е придобит апартамента, който притежават, 36,5% посочват, че са го платили с лични средства, а 11,2% са изтеглили ипотечен кредит от банка.

Основният начин за придобиване е чрез наследство или лични средства. Кредитът за закупуване на имот също е използван като начин на финансиране, но сред много малка част от собствениците.

20% от запитаните възнамеряват да придобият имот в следващите 3 години, като половината от тях заявяват, че се ориентират към закупуване на тухлено жилище /55,4%/. Нисък интерес се отчита към панелните жилища - 18,3% , възнамеряващите да закупят къща са 19.3% .

Близо 60% от възнамеряващите да закупят имот декларират, че ще изтеглят ипотечен кредит. Едва 17% ще го платят с лични средства, а 8% - ще сключат договор за лизинг на недвижим имот.

50% от планиращите покупка заявяват, че имотът, който възнамеряват да закупят, се намира в периферията на град в България, 31% ще закупят имот в центъра на определен град, 13,% - в село в България. Изследването не отчита наличие на засилени миграционни нагласи. Едва 4 % от интервюираните имат планове да се преместят от областния град, в който живеят понастоящем. 16,5% от всички запитани заявяват, че имат намерение да се преместят да живеят в друго жилище. Потенциалът за придобиване на имот сред възнамеряващите да се преместят е голям, като се имат предвид, че 80,3% от тях заявяват подобни намерения.

Ценовите фактори тежат най-силно върху решението за теглене на ипотечен кредит. Най-важни са лихвата /98%/, размерът на месечната вноска /95%/, общата платима сума /главница+лихви+такси/ за целия период /94%/ и наказателната лихва за закъсняло плащане по кредита /92%/. Сред неценовите фактори хората придават най-голяма важност на периода за погасяване на кредита /95%/.