За първи път от много време насам жилищата в Москва поевтиняха. Днес обикновен едностаен апартамент може да се намери за около 285 евро на месец, а наемът на луксозно жилище в изискан квартал е само 10 000 долара, разказва Deutsche Welle.
Ако преди година наемът за едностайно жилище в Москва беше между 25 000 и 30 000 рубли, то сега той е някъде около 20 000 рубли или 285 евро. Според експертите, тази тенденция ще се задържи поне до края на годината и само стабилизирането на руската икономика и отмяната на санкциите биха могли да я спрат.
"През 2014-та наех едностайно жилище за около 640 евро. А по-миналата година наемът беше 900 евро. Изискванията ми не бяха високи. Жилището трябваше да е близо до метрото, недалеч от центъра и да е ремонтирано", казва младата бизнес-дама Елена в разговор с Дойче Веле. Днес подобно жилище може да се наеме и на по-ниска цена, а и собствениците на жилища започнаха да се отнасят много по-отговорно към задълженията си.
Спад на цените с 40%
"Днес 80 процента от наемодателите са готови да ремонтират апартамента, който дават под наем, да обновят обзавеждането и техниката. Нещо, което преди се вършеше от много по-малко хора. Освен това по-рано паркоместата се плащаха допълнително, а сега влизат в общия наем", казва заместник-директорката на агенцията "Инком-Недвижимость" Оксана Полякова.
Директорката на една агенцията за недвижими имотиб "Penny Lane Reality" Марина Шекера пък подчертава, че се забелязва значително понижаване на наемите за луксозните жилища. "80 процента от офертите в този сектор са поевтинели с 40 на сто", казва тя. И според нея, санкциите са една от главните причини за това развитие. Те предизвикаха отлив на чуждестранни специалисти, които бяха и основната клиентела в сегмента на луксозните жилища. "Много от луксозните жилища се дават под наем вече в рубли, а не както по-рано в долари. В резултат на това развитие, месечният наем за петстайно луксозно жилище в изискан квартал например е паднал - пресметнато в долари - от 14 000 на 10 000", казва Шекера.
Оксана Полякова отбелязва, че през 2015-та предлагането на жилища под наем надвишава търсенето 1,5 пъти. А през пролетта и лятото търсенето е било още по-слабо. "Наемите могат да се повишат само ако се стабилизира икономиката и ако населението има осигурени стабилни доходи. Важна предпоставка за покачването на цените на жилищата е, разбира се, и отмяната на санкциите срещу Русия, както и завръщането на чужденците и чуждестранните компании", допълва Полякова.
Малък бизнес за частните лица
"Апартаментите, отдавани под наем, представляват едва между 10 и 20 процента от бизнеса на големите агенции за недвижими имоти", твърди експертът в тази област Генадий Стерик. " Но този сегмент не е доходен", казва той и допълва, че надежди на отдаването на жилища под наем възлагат най-вече частните лица. За много от тях това е малка добавка към основните доходи. За други пък наемът е основен източник на доходи.
"Известно е, че до 98 процента от сделките на този пазар се извършват на черно, т.е. само 2 процента от наемодателите плащат данъци. "Доходността на отдаването под наем намаля значително. Заедно с това намаля и търсенето на жилища за покупка с цел препродажба или отдаване под наем. Инвеститорите станаха предпазливи и не бързат да се превръщат в рентиери", заключава експертът.
*Заглавието е променено от редакцията на Money.bg