Реалната цена на имотите в 95% от случаите е много по-ниска от офертната. Това са наблюденията на брокер Антон Илиев, както и на други негови колеги от бранша, пише ceb.bg.

Според експерта най-често срещаната грешка при определянето на офертната цена на жилищата е да се приемат наличните предложения, обявени в интернет, за цени, на които реално се сключват сделките. Желанието на собствениците на имоти да получат определена сума за своето имущество далеч не означава, че ще се стигне до сделка. Съгласието на техните брокери да обявят на свободния пазар исканите от клиентите си цени също не гарантира бърза продажба.

Кои фактори определят цената на едно жилище? Този въпрос вълнува всеки продавач на недвижим имот. Илиев споделя, че има редица фактори, влияещи върху цената: локация, тип строителство, квадратура, етаж, състояние, инфраструктура. Той съветва всеки, решил да продава, още в началото да се обърне се към опитен брокер, който дапосети на място имота. Клиентът трябва да го попита на каква цена може да намери купувач, който да капарира жилището за срок, не по-дълъг от три месеца. Ако отговорът не му хареса, продавачът може да се обърне и към други брокери със същия въпрос. Необходимо е отново всеки от тях да посети съответния имот.

Нещата трябва да се случат за по-малко от три месеца, защото ако не се намери купувач за имота в рамките на този срок, цената на жилището трябва да се понижи, обяснява специалистът. Разбира се, брокерът трябва да се е погрижил офертата да достигне до всички агенции в страната по подобаващ начин.

Също така при оформянето на цената трябва да се вземат под внимание и разходите, които съпътстват всяка една сделка с недвижим имот. Те включват нотариални такси, местен данък (който принципно е за сметка на купувача, но е прието да се поделя между страните поравно), комисион за агенцията, която предлага имота, разходи по преместването, ако има мебели за изнасяне от висок етаж и т.н.

В София се купуват предимно евтини жилища до 50 000 евро, като тази тенденция продължава от средата на миналата година, сочи анализ на Bulgarian Properties. По данни на агенцията средната офертна цена е 900 евро на кв.м, а цената на продадените апартаменти е 715 евро на кв.м.

Продажбите по морето са се увеличили с около 20% на годишна база. Интересен факт е, че в зимните курорти има търсене и през лятото, поради ниските цени и атрактивни оферти. Пазарът на селски къщи до големи градове и до морето се активизира, като основните купувачи продължават да бъдат българи и руснаци.

Според доклада на агенцията през 2012 г. не се очакват сериозни изменения на имотния пазар. Но на фона на бавното и несигурно икономическо възстановяване, до момента пазарът на имоти в България се развива относително благоприятно.