Русия приключва голяма програма за жилищно субсидиране, в опит на политиците да овладеят бума в сектора на имотите, който помогна за прегряване на икономиката през последните години.
Правителството на Русия е похарчило около половин трилион рубли от 2020 г. досега, за да финансира програма, предлагаща ипотечни кредити при лихви от едва 8%. Това е много по-ниско от пазарния лихвен процент за ипотечните кредити в Русия, като банките предлагат ипотечни кредити при лихви, вариращи между 17% и 20%, според правителствени данни, цитирани от Bloomberg.
Тази програма докара вълна от руснаци на пазара на недвижими имоти в страната, което доведе до скок на цените на имотите. Това представлява заплаха за руската икономика, за която експерти предупредиха, че се прегрява, на фона на разходите война.
Цените на жилищните имоти в Русия са се повишили до нов рекорд през 2023 г., според данни на Банката за международни разплащания.Те се утроиха в рамките на 2020 г. до 2023 г., показват данни на базираната в Русия изследователска компания Urban Economics, което свидетелства за инфлационния натиск на програмата за субсидиране.
Покачването на цените на имотите до голяма степен се дължи на увеличеното търсене на жилища през последните няколко години. Покупките на жилища нараснаха до 18 трилиона рубли миналата година, което възлиза на около 11% от БВП на Русия, показват данни на Кремъл. Междувременно около 75% от ипотеките в страната миналата година са били субсидирани от програмата.
Повечето хора, подходящи за условията за субсидирана ипотека, няма да могат да получат такава от тази седмица. Още от началото на тази програма през 2020 г. имаше критики от водещи политици. Според оценките на Централната банка на Русия, направени в началото на годината, продължаването на програмата да работи до 2026 г. би струвало на Русия още 1 трилион рубли, или 11,3 милиарда долара.
Банката съобщи и за "признаци на прегряване" на пазара на ипотечно кредитиране в края на миналата година.
Инфлацията расте, заплатите растат, БВП непрекъснато расте, въпреки че страната се справя с големите санкции от Запада.
Инфлацията в Русия достигна 8,61% през юни, което е доста над ценовата цел на Централната банка на Русия от 4%. Според скорошно проучване на Reuters анализаторите очакват инфлацията да остане доста над целта през цялата година, което може повиши лихвите до 18% през юли.