Бумът на цените на недвижимите имоти по света вече е приключил заради действието на високата инфлация и кредитната криза. Това е заключението на „Глобал пропърти гайд", компания за анализи в сферата на недвижимите имоти.

Само в 13 държави, за които регулярно се публикуват индекси за цени на жилищни имоти, има повишение на цените през годината, приключила с първото тримесечие на 2008 г.

Една от тези държави е България. В номинално изражение имотите у нас са поскъпнали с 31.55%, което ни прави третият по ръст на цените имотен пазар в света след Китай - Шанхай и Словакия.

Само че не само по целия свят, а и в България инфлация има и претеглени спрямо общото ниво на поскъпване, цените на имотите в България слизат до шесто място в света по ръст, 15.21%.

Въпреки забавянето на нарастването в цените на недвижимите имоти, което се наблюдава от началото на годината, цените в България продължават да растат с двуцифрени значения. През първото тримесечие на 2008 г. ръстът на цените на жилищните имоти в България възлиза на 3.35% спрямо последното тримесечие на 2007 г. 

В 21 страни по света цените на жилищата са спаднали в реални значения, т.е. след приспадане на инфлацията. В повечето страни цените не падат, но губят импулса на поскъпване.

Най-сериозно е понижението на цените в Латвия (през май 2008 г. -38.2% спрямо година по-рано).

Цените в САЩ за годината завършила през Q1 също падат: според индекса, който се избере американските имоти са поевтинели за година с -4.2% до -18.1%, следд приспадане на инфлацията.

В Европа най-значително поевтиняване на имотите се наблюдава в Ирландия (-13.2%), Люксембург (-5.8%), Португалия (-4.3%) и Малта (-4.9%).

Тъй като сривът на имотния пазар във Великобритания започна в началото на 2008 г., статистиката сочи липса на особена промяна на годишна база, а за първото тримесечие с между -0.7% и -2.1% в зависимост от използваните индекси.

Трябва да се изтъкне, че в номинално изражение в 28 страни имотите поскъпват и едва в 6 спадат, но космическите цени на петрола и храните не ни позволяват да изключваме инфлацията от картината. Така например в Украйна за годината приключила през Q1 2007 цените са скочили с 79.5%, през следващата година завършила през Q1 2008 жилищата продължават да поскъпват, макар с 18.2%, но ако се отчете украинската инфлация, в действителност се оказва, че цените са се понижили с минус 6.4%.

И така, реално погледнато, цените на имотите в Норвегия, Испания, Гърция, Южна Корея, Нова Зеландия, Индонезия, Южна Африка, Израел, Естония и Литва се понижават, макар номиналните цени да са по-високи от предишни периоди.

Годината, приключила през първото тримесечие показва впечатляващ ръст на номиналните цени за България от 31.6%, посочват анализаторите.

За посочения период, дори след изваждане на инфлацията, поскъпването на жилищата у нас остава много солидно.

Глупаво е да се мисли, че цените на жилищата в целия свят ще се понижават поради набор фактори, от които България е имунизирана. Изследователите от Global Property Guide посочват някои от факторите, които дърпат цените на жилищата надолу:

а) инфлационните значения принуждават централните банки да вдигат лихвите, като европейските пазари са зависими от отпусканите по плаващ курс ипотеки (наистина, по отношение на лихвите сме в по-изгодна позиция от страните без паричен съвет);

б) финансовата криза се пренася като зараза от един пазар на друг и кара банките да затягат условията за отпускане на ипотеки, което пряко се отразява на жилищния пазар;

в) бумът в цените на жилищата бе много продължителен и излезе извън потенциала си в редица страни, което може да се проследи по показателя цена на покупка / цена на наема. Много купувачи решават да живеят под наем вместо да купуват по тежки финансови условия.

Прогнозите на Global Property Guide: докато инфлацията остава водещ проблем на световната икономика, световните банки ще затягат отпускането на кредити. Процесът се самоподхранва, тъй като спадът в цените на имотите действа като финансов шок за световната банкова система.

Докато световната финансова система не се почувства в безопасност, ускорението в ръста на цените на имотите ще продължи да спада.