Сградата ще се извиси на 160 метра на входа на София, а инвестицията ще надхвърли 40 млн. евро. Цените на апартаментите ще нарастват в геометрична прогресия по най-горните етажи.

Варненският предприемач и преподавател в Икономическия университет доц. Цветнен Цветков възнамерява да построи най-високия небостъргач в България. Сградата ще бъде висока 160 метра и ще се извиси на Ботевградско шосе на входа на София, съобщи бизнесменът за в. „Народно дело".

Според негови изчисления инвестицията ще надхвърли 40 млн. евро.

Надявам се да изкарам разрешително за строеж до една година. В момента само в София има поне 30 молби за визи за небостъргачи, посочи Цветков. Според него засега няма нормативна уредба в областта на градежите на небостъргачи.

Бизнесменът счита, че строителството на високи сгради ще става все по-популярно, а предприемачите ще действат на принципа, което не е забранено е позволено. По негови думи във Варна строителството на първите небостъргачи може би ще стартира след 2 - 3 години.

Варненският небостъргач в София ще бъде на 48 нива. Ще има офиси, хотел и жилища. От 80-ия метър нагоре цените ще се покачват в геометрична прогресия. Ще предлага апартаменти от типа „втори дом", но предназначението им ще бъде за делови хора, а не за семейно гнездо.

Финансовата криза няма да засегне строителния бранш във Варна и София, защото в тези 2 града винаги е изгодно да се строи, прогнозира Цветнен Цветков. Според него цените на имотите в морската столица ще скочат с около 20% догодина.

Хората в морската столица са богати, защото на всяко семейство се падат средно по 3,1 апартамента, каза икономистът.

Припомняме, че по-рано днес Мая Станева-изпълнителен директор на българския Институт за стандартизация, заяви, че след въвеждането на европейските изисквания за качество пазарът за недвижими имоти по естествен път ще се освободи от непрофесионалистите в сектора.

Във връзка със световната финансова криза председателят на Национално сдружение "Недвижими имоти" Лъчезар Искров заяви, че е възможно част от фирмите за недвижима собственост да не издържат на стагнацията. Той поясни обаче, че тази опасност важи в пълна сила и за професионалистите с дългогодишен опит в бранша.