Ден преди Бъдни вечер от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) определиха поскъпването на цената на водата в различните области на България. От януари поскъпването в различните градове на страната е от половин процент до почти 10%, информира bTV, позовавайки се на изчисленията на КЕВР.
В област Перник, които са на воден режим, се очаква водата да поскъпне с 3,8%. От ВиК Перник планират да се откажат от поскъпването, но това не е сигурно.
Припомняме, на 21 декември в Перник бе обявено бедствено положение.
Заради ноемврийската инфлация, която не е била отчетена при обсъжданията миналата седмица, водата ще е по-скъпа от предварително обявеното.
Най-сериозно поскъпва водата в Кърджали - скокът там е почти 10%. Жителите на София, Видин и Русе трябва да се готвят да плащат с около 7% по-скъпа вода. Най-малко е поскъпването в Пловдив, но вместо 0,1%, ще е половин процент.
В 12 области цената на водоподаването ще е над 3 лева за кубик вода. Най-скъпа вода ще имат потребителите в Шумен - 3,54 лева за кубик. Изчисленията са на база на 5-годишния бизнес план, приет преди години. От местната власт и от ВиК дружеството планират да се откажат от поскъпването и да остане да действа сегашната цена.
Най-голям процентен скок в цената на водата е Кърджали, но цената на кубик доставена вода там от 1 януари ще е 2,61 лева.
Хората в района настояват подобни поскъпвания да се случват след обществено обсъждане, а и след като се оправят течовете.
Планирани цени на водата в различните градове:
Разград - 3,67 лева за кубик
Шумен - 3,54 лева
Добрич - 3,45 лева за кубик
Враца - 3,27 лева за кубик
Варна - 3,21 лева за кубик
Ловеч - 3,16 лева за кубик
Русе - 3,15 лева за кубик
Бургас - 3,08 лева за кубик
Ямбол - 3,03 лева за кубик
Стара Загора - 3,01 лева за кубик
Плевен - 2,88 лева за кубик
София - 2,76 лева за кубик
Габрово - 2,71 лева за кубик
Кърджали - 2,61 лева за кубик
Видин - 2,54 лева за кубик
Перник - 2,42 лева за кубик
Благоевград - 2,35 лева за кубик
Пловдив - 2,22 лева за кубик
Цените, които влизат в сила от 1 януари 2020 г., бяха одобрени на закрито заседание на Комисията на енергийно и водно регулиране в специализиран състав "ВиК". С решението са коригирани цени на ВиК услугите на операторите в 24 области на страната, информираха от КЕВР.
От Комисията се оправдават, че в съответствие с разпоредбите на Закона за регулиране на ВиК услугите и наредбите към него, приети от Министерски съвет през 2016 г., в края на всяка календарна година Комисията е задължена служебно да актуализира вече утвърдените с 5-годишните бизнес планове на ВиК дружествата пределни цени на услуги за всяка следваща година от регулаторния период 2017-2021 г.
Актуализацията на пределните цени се извършва на основата на одобрената с бизнес плановете цена на услугите за 2020 г., с отчитане на размера на инфлационния индекс и прилагане на индивидуален коефициент за ефективност за всяко едно ВиК дружество. Това е според Наредбата за регулиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги /чл. 6, т. 2 и чл. 29/, приета от Министерски, съвет.
Актуализацията на цената на водата става дори, когато тази услуга не се доставя, какъвто е случая в Перник, обясняват от КЕВР.
"Всички бизнес планове и цени на дружествата са приемани от КЕВР с отделни процедури за всяко ВиК дружество, като в духа на публичност и прозрачност по тях са провеждани открити заседания и обществени обсъждания", пишат от КЕВР.
От Комисията изтъкват, че на 17 декември са имали открито заседание с участието на представители на ВиК дружества от цялата страна, на Омбудсмана на Република България, синдикат "Водоснабдител"-КНСБ, на неправителствени и граждански организации. Комисията дава мотивиран отговор по всички внесени писмени становища от страна на участници в откритото заседание.
Пълният текст на Решението на КЕВР за актуализираните цени на ВиК услугите за 2018 г. е публикуван на интернет страницата на регулатора.