"Реформа - да, но не така!"
Това скандират хора с увреждания от цялата страна. Протестният митинг събра 6 500 души, членове на 18 национално представителни организации на хората с увреждания.
Инициативна група на организациите на и за хората с увреждания връчи в Министерски съвет протестна декларация срещу готвената реформа с искане да бъде оттеглена концепцията за оценка на работоспособността.
Красимир Коцев, председател на Съюза на хората с увреждания, настоя от трибуната за качествено здравеопазване и медицинска рехабилитация, както и за достъпна архитектурна среда.
Източник: БГНЕС
Председателят на Националния съюз на трудовите кооперации поиска също достойнство и достоен труд. "В нашите кооперации се полага труд не по-малко значим от другите хора, работещи в националната икономика."
Той предупреди, че подготвяната реформа "може да ни направи от работещи бедни в бедстващи бедни" и подчерта, че хората с увреждания не искат помощи, а достоен труд.
Хората с увреждания настояха интеграционните добавки да бъдат процент от минималната работна заплата.
Адриана Стоименова, един от организаторите на протеста на хората с увреждания, заяви по време на митинга: "Отидохме в Министерски съвет и се върнахме, защото ни казаха да отидем и да внесем протестната нота в приемната, но аз това съм го направила много отдавна."
Стоименова настоя управляващите да поемат отговорността, която имат към хората с увреждания.
Протестът бе подкрепен от Рудолфо Катани, член на Борда на Европейския форум на хората с увреждания, председател на Комисията за връзки с Европейския съюз към борда на Европейския съюз на слепите.
От трибуната той съобщи: "80 млн. хора с увреждания в този момент са с вас и ви подкрепят."
"Правителството в България трябва да се откаже от тази реформа и да започне разговори с организациите на хората с увреждания. "Срам" - трябва да кажем всички, заедно тази дума", допълни Катани.
"Държавата иска да вземе пенсията за инвалидност като казва, че хората с увреждания трябва да работят и същевременно не осигурява възможности за работа, достъпна архитектурна среда и транспорт", посочи още Катани.
Председателят на Комисията за връзки с Европейския съюз към борда на Европейския съюз на слепите оцени като истински срам факта, че държавата не признава Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, която е ратифицирала още през 2012 г.
"Инвалидността е защитена от конвенцията и това трябва да се спазва", призова Катани. Той изтъкна още, че интеграцията е човешко право.
"Не искаме пожертвования - искаме права", настоя още Катани, като подчерта колко е важно да се борим за правата на жените с увреждания, децата с увреждания, хората в трета възраст с увреждания, които по думите му са двойно дискриминирани и се нуждаят от защита и подкрепа.
Източник: БГНЕС
House MD
на 11.04.2018 в 16:40:42 #1От друга страна, травело Иван, по-известен като агент Иван, иска ТЕЛК да се дава само за заразни болести.