Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт са изготвили свое проучване на база публично достъпната информация от процедурата по ОВОС за новата инсталация за изгаряне на отпадъците на София в ТЕЦ София.
Във връзка с обсъждането за изтегляне на нов заем за строителството на инсталацията за изгаряне на отпадъци, от инициативата задават въпроса към кмета на София Йорданка Фандъкова, "как при и без това влошеното качество на въздуха в София, бихме допуснали допълнително замърсяване на града".
Припомняме, опозиционни партии изпратиха на кмета на столицата официално писмо с предложения за отхвърлянето на общински дълг за проект "Изграждане на инсталация за комбинирано производство на енергия в София с оползотворяване на RDF отпадък". Официалната позиция е подписана от "ДЕОС", "Да, България", "Зелените", "ДСБ" и "БЗНС".
В писмото си опозиционните партии искат СО да не финансира изпълнението на проекта, приемайки дългосрочен общински дълг в размер на 67 млн. евро.
Проучването на Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт показва, че официално обявените емисии от 13 тона ФПЧ10 се равняват на малко над 35 кг. прах дневно. Това е количеството генерирано от малко над 90 000 автомобила със стандарт на емисиите на двигателя Евро 4 (каквито според проучвания са преобладаващото количество автомобили в София).
Източник: Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт
Ако се вземе стандартът Евро 3, въведен през 2000 г. броят автомобили, отделящи такива количества ФПЧ10 би бил малко над 45 000. За сведение - общият брой на автомобилите в движение ежедневно в София е между 300 и 400 хил. Средният пробег на лек автомобил, който е взет пред вид в проучването е 15 километра на ден, обясняват те.
Според Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт, в процедурата по ОВОС изобщо не са посочени емисиите на още по-вредните и опасни ФПЧ 2,5 микрона. Общественото обсъждане по процедурата ще се състои утре 28-ми февруари от 10 часа сутринта в залата на Столичен общински съвет.
Източник: Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт
Припомняме и омбудсманът Мая Манолова пита столичния кмет Йорданка Фандъкова как губещо дружество като "Топлофикация София" ще покрива общински дълг от 67 млн. евро за завода за отпадъци. Този въпрос бе поставен в открито писмо на омбудсмана до столичния градоначалник.
Граждани са сигнализирали обществения защитник за това че е ограничено правото им на информация за предстоящото обсъждане на проекта "Изграждане на инсталация за комбинирано производство на енергия в София с оползотворяване на RDF отпадък".