Христос Воскресе!
Радвам се, че се намирам в България - земя с древни християнски корени, стимулираща естественото желание за среща и обмен, както в региона, така и в международната общност.
Така започна папа Франциск речта си към всички българи на площад "Атанас Буров" пред сградата на президентството.
Сърдечен поздрав папата отправи към властите и институциите.
Своя поздрав той отправи и към Негово Светейшество Патрхиар Неофит, Светия синод, епископите, свещениците, монасите, монахините, всички православни християни и католици, на вярващите мюсюлмани и евангелисти.
България винаги е отваряла вратите си и се е отнасяла като мост между Изтока и Запада, каза още папа Франциск.
Папа Франциск: Бог да благослови България, да я пази мирна, гостоприемна, просперираща и щастлива.
Папата изтъкна, че вече 50 години официална българска делегация посещава Ватикана по повод празника на Св. Св. Кирил и Методий.
Нека бъдат благословени Св. Св. Кирил и Методий, които се превърнаха от хилядолетия в пример за нас и си остават вдъхновител на плодотворен диалог, хармония и на братска среща между църквите, държавите и народите, призова Папата.
Речта си Папата започна с благодарствени думи и не пропусна да отбележи мястото, на което се намира - площада, носещ името на политика Атанас Буров, който не е могъл да понесе и е пострадал жестокостта на един режим. Два пъти в словото си папа Франциск напомни за тоталитарното минало на България и два пъти обърна внимание на средищната позиция на станата ни в диалога, но и в противопоставянето между Запада, от една страна, и Русия и Турция, от друга.
30 години след края на тоталитарния режим, който ограничаваше свободата и инициативите, България е изправена пред последствията на емиграцията на повече от 2 милиона нейни граждани.
Като нова зимаи ледена завеса папа Франциск определи демографската криза в страната, която е следствие на липсата на доверие в бъдещето.
Спадът в раждаемостта, съчетан с интензивен миграционен поток доведе до изоставяне и обезлюдяване на много села и градове, а в същото време са налице и бежански вълни от хора, търсещи спасение от войната, изтъкна главата на Римокатолическата църква. Или от бедност, стремящи се да достигнат до най-богатите райони на Европейския континент, продължи той.
Според Папа Франциск старанията и усилията на управляващите не са достатъчни и трябва да се положат всички усилия за създаване на благоприятни условия за младите хора и тяхното семейно бъдеще и възможности за достоен живот.
Папата акцентира на усилията на Папа Йоан XXIII, "Българският папа", за насърчаване на братското сътрудничество между всички християни.