Изкуственият интелект (AI) навлиза постепенно в световното здравеопазване и със сигурност ще го промени. За разлика от други сектори обществото, бизнеса и икономиката обаче, това се случва с по-бавни темпове. Това коментира главният изпълнителен директор на технологичния стартъп Kelvin Health - Георги Къдрев. 

Той е съосновател на две от най-интересните компании в сферата на изкуствения интелект - Imagga и Kelvin Health, които се базират на AI за анализиране на изображения. При първата технологиите служат за модериране на съдържание, а при Kelvin Health става дума за ранна диагностика.

Снимка 688912

Компанията разработва технология за разпознаване на изображения от термокамера, за да се анализира здравното състояние на човек на базата на топлината на тялото му. С помощта на изкуствен интелект, софтуерът анализира термалния образ на базата на валидирани медицински данни и на момента оценява дали има нужда от посещение при лекар, който трябва да постави финалната диагноза на пациента.

"Всъщност, изкуственият интелект вече се използва в здравеопазването както по света, така и в България, включително за анализ на данни, от които да се вадят статистики за диагностика. Именно при диагностиката AI тепърва ще има много силно влияние", коментира Къдрев.

Когато медицината срещне бизнеса: Денталният предприемач, който въвежда 3-дневна работна седмица

Когато медицината срещне бизнеса: Денталният предприемач, който въвежда 3-дневна работна седмица

Пред Money.bg говори д-р Светломир Дамянов, който ръководи екип от 17 човека

Някои от по-големите болници у нас, както и някои от частните, вече подготвят специалисти по диагностика, базирана на изкуствен интелект. По този начин съвсем скоро ще има нов вид специалисти, които ще да могат да оценяват по правилен начин доколко даден процес е изряден. И това е само един от примерите за използването на AI в медицината.

"В България се правят много усилия в посока дигитализация на здравеопазването, за което изкуственият интелект ще играе основна роля."

Снимка 688911

Диагностика чрез AI

От българския стартъп Kelvin Health се надяват техният работещ продукт да намери широко приложение в страната. Важното уточнение е, че софтуерът анализира термалния образ на базата на валидирани медицински данни и на момента оценява дали има нужда от посещение при лекар, който обаче трябва да постави финалната диагноза на пациента.

Устройството е насочено както към лекари, така и към масовия потребител, като фокусът в момента е към медицинските специалисти.

"Надяваме се нашето приложение да се разпространи в първичната помощ и при семейните лекари, а в по-дългосрочен план - всеки един от нас както има термометър, да има и такъв вид камера у дома", казва Къдрев.

Проектът на Kelvin Health започва с личен капитал, а по-късно печели грантово финансиране чрез DHI Cluster Bulgaria, няколко световни стартъп състезания и подкрепа от фондация "Америка за България".

Чат бот на Google вече "работи" като лекар в болница - как се справя?

Чат бот на Google вече "работи" като лекар в болница - как се справя?

Med-PaLM 2 има бъдеще на места, където има сериозен дефицит на медици

Добавена стойност в здравеопазването

Анализ на Ecorys на социалните разходи и ползи показва, че изкуственият интелект има добавена стойност в здравеопазването. Най-големите ползи са подобряване на качеството на живот на пациентите, намаляване на разходите за здравеопазване и ефективно използване на капацитета на здравеопазването. Има и положителни ефекти за неофициалните болногледачи, тъй като част от техните грижи могат да бъдат поети от приложения с AI

Потенциалът за използване на приложения с изкуствен интелект в здравеопазването обаче не е напълно използван до момента. Например, не всички потенциални потребители са достигнати. Освен това все още има много нови възможности за внедряване на AI в областта на здравеопазването, което може да увеличи ефектите. Това са някои от основните изводи на проучвателния и социален анализ на разходите и ползите в здравеопазването при по-широкото навлизане на изкуствения интелект.