Легендарният инвеститор изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет разпродаде голяма част от банкови акции през второто тримесечие, а това се повтори през третото тримесечие. Забележително е, че Бъфет продаде почти целия си дял в JPMorgan Chase, най-голямата банка в Америка, като намали позицията си през второто тримесечие от 22,2 милиона акции (на стойност над 2 милиарда долара) до по-малко от 1 милион акции на стойност около 93,1 долара милиона, пише nasdaq.com.
В края на 2019 г. Berkshire притежава над 59 милиона акции на JPMorgan на стойност близо 8,3 милиарда долара.
Бъфет се слави с репутацията на един от най-добрите инвеститори за всички времена и вероятно има своите причини да се откаже от акциите на JPMorgan Chase. Но и банката с актив от 3,2 трилиона долара е огромен запас за притежание с много потенциал за увеличаване.
През второто тримесечие на 2020 г., след като брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ намалява на годишна база с повече от 33%, JPMorgan Chase реализира печалба от близо 4,7 млрд. долара.Едно тримесечие по-късно, когато банките се възстановиха, банката реализира печалба от 9,4 млрд. долара, което всъщност е по-добро от това, което банката направи през четвъртото тримесечие на 2019 г. в много по-добра икономика.
Рязкото отдръпване на Buffett от JPMorgan идва на фона на похвалата на бизнеса на банката и главния изпълнителен директор Джейми Димън за неговото силно ръководство. Berkshire за първи път купи дял в банката през 2018 г. По време на интервю за CNBC Бъфет беше попитан защо компанията е решила да инвестира. "Е, по-добрият въпрос е, защо бяхме толкова тъпи да не купим по-рано?", каза той.
Може би Бъфет се тревожи повече за икономиката на САЩ като цяло, защото банките са изключително тясно свързани с нея, така че ако има много по-бавно икономическо възстановяване, банките със сигурност могат да се борят с това. Тъй като Фед обещава да запази ниските лихви в обозримо бъдеще, банките също ще отчитат намаление на лихвените си доходи по заеми.