Индийският град Бенгалуру е готов за голям растеж на населението си от сантимилионери - тези, които притежават инвестиционни активи на стойност 100 милиона долара или повече. Това ще се случи през следващите 16 години. Прогнозира се градът да стане свидетел на увеличение от над 150 процента на ултрабогатото си население, според Henley & Partners' Centi-Millionire Report 2024, цитиран от business-standard.com. Дом на приблизително 13 200 милионери, Бенгалуру има колективно инвестиционно богатство от 800 индийски рупии, се допълва в доклада.

Докладът за най-богатите градове в света за 2024 г. през юни също прогнозира растеж на свръхбогато население индийската Силициева долина, като тя е претърпяла забележително увеличение от 120% на милионерското си население през последното десетилетие.

Глобален скок на сантимилионерите

Глобалното население на сантимилионери се е увеличило с 54% през последното десетилетие, като Съединените щати и Китай са начело. В Китай се наблюдава 108% увеличение на сантимилионерите през този период, докато в САЩ се наблюдава 81% увеличение. За разлика от това, санти милионерското население на Европа е нараснало само с 26%. Освен това в доклада се посочва, че в момента има 29 350 лица по целия свят с ликвидни инвестиционни активи на стойност 100 милиона долара или повече.

Над 60% от тези свръхбогати хора са предприемачи и основатели на компании, които играят решаваща роля в създаването на богатство. Много компании от Fortune 500, S&P 500, FTSE 100 и Nikkei 225 са основани от тези сантимилионери.

Европейският град, към който милионерите започнаха да мигрират

Европейският град, към който милионерите започнаха да мигрират

83% от богатите хора предпочитат живота в града, въпреки неговата пренаселеност

Докладът показва, че една трета от сантимилионерите в света живеят в 50 града по света, като САЩ доминират пейзажа. Ню Йорк води със 744богаташи от този ранг, следван от Бей Ареа с 675 душо и Лос Анджелис с 496 милионери. И трите града се очаква да отбележат повече от 50 процента ръст на ултрабогатите си граждани през следващото десетилетие.

Азиатските градове обаче бързо се изкачват в класацията. Пекин, Сингапур, Шанхай и Хонконг вече са сред 10-те най-горещи точки в света за милионери от този ранг, като през следващите години се очаква значителен растеж. Мумбай, Делхи и Бенгалуру също са попаднали в списъка.

Междувременно европейските градове отбелязват по-бавен растеж, като Лондон сега е на четвърто място, а Париж на десето място по отношение на жителите сантимилионери.

Трябва да се отбележи, че терминът "сантимилионер" се отнася до богати лица с ликвидни активи за инвестиране от най-малко $100 милиона, с изключение на личен дълг и неинвестируеми активи. Тези свръхбогати хора са съсредоточени предимно в страни, които предлагат атрактивни инвестиционни миграционни програми.