През цялата история много крале са натрупали огромно богатство, често чрез завоевания, търговия и стратегически бракове. Тези монарси са държали значителна власт и влияние, оставяйки трайно въздействие върху своите държави и върху света. Ето осем от най-богатите крале в историята, чиито богатства и наследства продължават да ни очароват, класирани от Times of India.

Манса Муса

Снимка 615814

Източник: Youtube

Манса Муса, често смятан за най-богатия човек в историята, е императорът на Малийската империя от 14-ти век. Неговото богатство, получено най-вече от изобилните златни мини в Западна Африка, е легендарно. По време на прочутото си поклонение в Мека през 1324 г. Муса раздава толкова много злато, че предизвиква инфлация в регионите, през които минава. Неговото царуване донесе разцвета на Тимбукту като център на търговията, културата и образованието, циментирайки наследството му като добронамерен и проспериращ владетел.

Император Шензонг

Император Шензонг от Сонг, който управлява Китай от 1067 до 1085 г., е един от най-богатите монарси на своето време. Управлението му е белязано от икономически просперитет и голям напредък в технологиите и културата. Икономиката на династията Сонг е синоним на иновации в селското стопанство, търговията и индустрията. Богатството на Шенцонг му позволява да подкрепя обширни обществени работи и военни кампании, допринасяйки за силата и стабилността на династията.

Акбар Велики

Акбар Велики, който управлявал Моголската империя от 1556 до 1605 г., бил известен със своето огромно богатство и административна мощ. Неговата империя, която обхваща голяма част от Индийския субконтинент, е една от най-богатите в света. Богатството на Акбар идва от добре организирана данъчна система и контрол върху доходоносни търговски пътища. Той инвестира в грандиозни архитектурни проекти, включително изграждането на индийския град Фатехпур Сикри, и насърчава културната и религиозна толерантност.

Август Цезар

Снимка 679465

Източник: iStock

Август Цезар, първият император на Рим, управлявал от 27 г. пр. н. е. до 14 г. сл. н. е. Богатството му било огромно, оценено на една пета от икономиката на Римската империя. Състоянието на Август идва от контрол над огромни територии, данъци и лични имоти. Той използва богатството си, за да финансира обществени съоръжения, включително пътища, храмове и акведукти, което помага за укрепването на властта му и стабилността на Римската империя.

Цар Соломон

Снимка 679467

Източник: iStock

Снимка 679472

Източник: iStock

Цар Соломон е известен със своята мъдрост и богатство. Неговото царуване, което традиционно се датира от 10 век пр. н. е., бележи изграждането на Първия храм в Йерусалим. Богатството на Соломон идва от големи търговски мрежи, данъци от други страни и експлоатацията на природни ресурси. Неговите легендарни богатства и мъдро управление го направиха централна фигура в еврейските, християнските и ислямските традиции.

Луи XIV

Снимка 679466

Източник: iStock

Снимка 679471

Източник: iStock

Луи XIV, известен като Краля Слънце, управлява Франция от 1643 до 1715 г. Неговото управление е синоним на абсолютна монархия и разкош. Богатството на Луи XIV произлиза от централизирания контрол върху френската икономика, включително данъците и държавните монополи. Той използва богатството си, за да построи екстравагантния дворец Версай, който се превърна в символ на неговата мощ и величието на неговото управление. Неговите пищни разходи обаче също носят и финансови проблеми на Франция.

Цар Николай II

Снимка 679473

Източник: iStock

Цар Николай II, последният император на Русия, управлява от 1894 до 1917 г. Неговото богатство е огромно, със значителни притежания в земя, дворци и руската хазна. Състоянието на Николай II е подкрепено от огромните природни ресурси на Руската империя, включително нефт и минерали. Въпреки огромното му богатство, управлението му завършва с трагедия с Руската революция, което води до неговата абдикация.

Крал Абдула бин Абдулазиз

Кралят на Саудитска Арабия Абдула бин Абдулазиз, който управлява от 2005 до 2015 г., беше един от най-богатите съвременни монарси. Богатството му, оценено на над 18 милиарда долара, идва от огромните петролни запаси на страната. Абдула използва богатството си, за да осъществи значителни икономически и социални реформи, включително инвестиции в инфраструктура, образование и здравеопазване. При управлението му Саудитска Арабия продължи да играе важна роля на световните петролни пазари и в регионалната политика.