Част от остров Бозджаада, една от най-значимите природни забележителности и туристически дестинации в Турция, е обявена за продажба поради разногласия относно семейното наследство.

Съдът в северозападната провинция Чанаккале обяви на 7 юли, че 33 недвижими имота на обща площ от 1 милион квадратни метра в Бозджаада ще бъдат продадени чрез търг, пише Hurriyet Daily News.

Гореспоменатата зона, с изключение на околните острови и скали, ще бъде обявена за продажба на 24 август. Търговете ще се проведат изцяло онлайн и наддаването ще приключи на 31 август 2023 г.

Размерите на имотите варират от 333 квадратни метра до 244 167 квадратни метра, което представлява площ с приблизителни размери на 34 футболни игрища.

Снимка 628014

Източник: iStock Images

Според експертни доклади най-достъпният недвижим имот се очаква да бъде продаден на цена от 210 000 лири (13 837 лв.), докато най-ценният е с прогнозна цена от 50 милиона лири (3 294 568 лв).

Фактът, че такава мащабна разпродажба ще бъде реализирана за първи път в историята на Бозджаада, като продажбите са изцяло онлайн, поражда опасения сред местните жители на острова.

Местните твърдят, че няма съмнение, че нови проекти, включително ваканционни курорти, туристически съоръжения и резиденции, ще бъдат реализирани в Бозджаада с финализирането на търговете и процеса на продажба. Най-голямото им желание обаче е тези проекти да бъдат съобразени с духа на острова.

Снимка 628015

Източник: iStock Images

Въпросните имоти принадлежат на семейство Арал, едно от най-богатите семейства в Бозджаада, известно с успешната си лозарска дейност.

Стана ясно, че след като наследниците на фамилията са имали спор за подялба на имотите, въпросът е бил внесен в съда, а съдът е решил конфликтът да бъде разрешен чрез продажба на имотите.

Бозджаада е турски остров разположен в Егейско море и е третият по големина остров в Турция и втори в Егейско море след Гьокчеада (Gökçeada).

Остров Бозкаада се намира близо до устието на пролива Дарданели, на около половин час от континенталното пристанище Гейикли и на около 7:30 ч. път с кола от София. Той има дълга история - бил окупиран от пеласгите, финикийците, атиняните, гърците, персите, византийците, генуезците, венецианците и османците. Най-старите гробове на острова са датирани още от 3000 г. пр.н.е.

Снимка 628013

Източник: iStock Images

Островът е бил известен преди като Тенедос и дори е споменат няколко пъти в Илиада на Омир. Намира се в близост до древния град Троя. Това е мястото, на което ахейците спускат корабите си, които доставили троянския кон в град Троя по време на Троянската война.

Островът е използван и като офшорна зона по време на кампанията в Галиполи заради стратегическото му местоположение на Дарданелите. За да предотврати това да се случи отново, новосформираната турска република задържа Тенедос дори след като се отказава от притежанието на почти всички гръцки острови в Егейско море като Родос, Патмос, Кос и Сими на Гърция.

Въпреки това, преследванията през 70-те години накараха значителна част от гръцкото население на Острова да мигрира. Тенедос (сега Бозкаада) е запазил голяма част от гръцкото си влияние и чар.

Снимка 628012

Източник: iStock Images