Светът днес притежава 215 трилиона долара богатство, като само през 2017 година то е нараснало с 12%. А доста голяма част от това състояние е притежание на 15,2 милиона души с активи над 1 милион долара, 548 хиляди с над 10 милиона и 2252 души с над 1 милиард долара в сметката, показва последният доклад на анализаторската фирма New World Wealth.
В него могат да бъдат намерени още държавите, в които са се "родили" най-много милионери през последните 10 години, както и тези, които са загубили най-много такива през същия период.
Между 2007 и 2017 година в 8 страни в света броят на хората с над 1 милион долара в сметката си са скочили с над 100% или иначе казано са се увеличили двойно. Всички тези страни са развиващи се пазари и заради това не е толкова изненадващо, че именно там ръстът е най-голям.
На първо място е една азиатска икономика, на която се възлагат големи надежди в бъдеще. Това е Виетнам, където за десетилетие милионерите са се увеличили с 210%. В това отношение страната изпреварва значително по-големият Китай, където ръстът е от 198%.
На трето място е Мавриции със 195 на сто, който успява да привлече инвеститори с данъчната си политика.
Сред осемте страни са още Етиопия, Индия, Шри Ланка, Панама и Уругвай. С ръст от малко под 100%, но все пак в топ 10 влизат още Малта и Индонезия.
От друга страна в резултат на сериозната криза, която налегна Гърция през последното десетилетие, там милионерите са намалели с 37 на сто.
Все пак обаче южната ни съседка е изпреварена от друга държава, в която икономическата ситуация е далеч по-зле. Във Венецуела богаташите с над 1 милион долара са се стопили с 48 на сто. На трето и четвърто място са Италия и Испания с по 19 на сто.
Любопитно е, че в Норвегия, която е най-богатата скандинавска държава, милионерите също са намалели. Там спадът е от 17 на сто. След нея са още Португалия, Холандия, Франция, Финландия и Египет.